Loutkar.online
Divadlo evropských regionů 2019

Sme zo zemegule? Alebo odkiaľ pochádzame?

Já, ty a to je tanečná inscenácia pre batoľatá od desiatich mesiacov do troch rokov. Spolu s autorkou konceptu a režisérkou Karolínou Křížkovou sme sa porozprávali o vzniku inscenácie, s akými materiálmi pracuje a čo ju fascinuje na tejto vekovej kategórii.

Celý článek >

Divadlo evropských regionů 2019

Dobrodružství na trase Liberec–Dakar

Liberecký dramatik Tomáš Syrovátka přišel s nápadem volně navázat na úspěšnou Pohádku o Raškovi, kterou s Martinem Tichým v Naivním divadle připravil již před deseti lety. Opět se vrátil ke sportu a regionálnímu tématu se světovým přesahem, a tak vznikla hravá Pohádka o Liazce, o které nám víc prozradil dramaturg Naivního divadla Vítek Peřina.

Celý článek >

Divadlo evropských regionů 2019

Nechávám objekty mluvit mlčky

O tom, co dokážeme odečíst z věcí každodenní potřeby. Vtiskujeme do nich svou minulost, přítomnost i budoucnost. A věci nám pak mohou vyprávět. Katalánský umělec Xavier Bobés skrze ně sdílí své i naše vlastní příběhy.

Celý článek >

Divadlo evropských regionů 2019

Takové normální autistické divadlo…

Mimoň je malý chlapec, který žije spokojeně ve svém vlastním světě na vzdálené planetě Mimo. Ta se ale jednoho dne začne přehřívat, a tak se hrdina musí vydat na cestu vesmírem, na níž ho čeká celá řada dobrodružství. To je zápletka autorské inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského, která nabízí netradiční pohled na svět dítěte trpícího Aspergerovým syndromem. O tom, jak vznikala, nám více prozradil právě režisér Jakub Vašíček.

Celý článek >

Matija Solce

Pro diváky je to „experimentální forma“, ne loutkové divadlo

Generace geniálních loutkářů již vymřela a současníků moc není. Přesto ale loutky znovu ožijí, tvrdí zakladatel loutkového divadla Teatro Matita a režisér souboru Fekete Seretlek Matija Solce. Tradiční loutky jsou pro něj pasé, loutkařina je od základu underground, a na svá představení zve kromě dospělých i „děti se smyslem pro černý humor“. Přesto ale téměř všichni vnímají loutkové divadlo jako tradiční umění, které je, buď muzeální nebo pro děti. Přitom dospělému diváku uniká, že to, na co dnes chodí pod názvem „experimentální forma“ je mnohdy loutkové divadlo. Možná bychom měli vymyslet jinou definici, říká Solce.

Celý článek >

Tim Spooner The Telescope

Mým úkolem je zkoumat, přemýšlet a experimentovat

Rozhovor s Timem Spoonerem vedla Marie Kobrlová.

Celý článek >

LA MUE/TTE Jeden v druhom

Spousta věcí se lépe vyjadřuje beze slov

La Mue/tte je francouzsko-argentinská divadelní společnost, fungující od roku 2014, kdy se ve francouzském Nancy setkali (loutko)herečka Delphine Bardot a hudebník-loutkář argentinského původu Santiago Moreno.

Celý článek >

FIGURENTHEATER WILDE&VOGEL, GRUPA COINCIDENTIA Fáza Rem Fáza

Dnes som cítil, že to je v poriadku

Rozhovor s Michaelem Vogelem.

Celý článek >

Nové divadlo Nitra Ana Franková

Človek ešte nie je vyhynutý druh

Rozhovor s Veronikou Gabčíkovou, dramaturgyní inscenace Anna Franková Nového divadla v Nitře.

Celý článek >

ŠTÁTNE BÁBKOVÉ DIVADLO GOMEĽ Pliš a Plum

Snažíme se stát divadlem mnoha směrů

Rozhovor s ředitelem Gomeľského loutkového divadla Dmitrym Gorelikem. Z produkce divadla mohli diváci zhlédnout inscenaci Pliš a Plum, která byla součástí programu festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2018.

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.