Madama Butterfly - Met

Bunraku Butterfly Boy

Představte si práci, mezi jejíž výhody patří poslouchat 100 skvělých hudebníků, kteří společně vytvářejí opulentní a romantický oceán hudby.

Celý článek >

Neville Tranter

Dva přístupy k práci s objektem ze dvou kulturních kontextů

V letním semestru se na pražské Katedře alternativního a loutkového divadla uskutečnily dva workshopy, které se zaměřily na práci s loutkami a objekty. Oba přinesly inspirativní výsledky, ačkoli styl práce a metodika výuky snad nemohly být odlišnější.

Celý článek >

Norská pohádka

Norská pohádka z různých úhlů pohledu

Ať už vnímáme současný stav našeho loutkářství jakkoli, dobrá zpráva je, že čeští loutkáři stále dokážou v mnoha směrech inspirovat i zahraniční tvůrce.

Celý článek >

Karel Brožek

K nedožitým 80. narozeninám Karla Brožka

(28. 4. 1935–21. 10. 2014)

Celý článek >

Tradiční marionety

České loutkářství míří do UNESCO

Když před dvěma lety přišlo tehdy nové Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství s myšlenkou navrhnout „fenomén východočeské loutkářství“ jako prvek na Seznam tradiční, lidové kultury ČR, vyvolalo to drobnou bouři.

Celý článek >

Tradiční marionety

České bábkové divadlo – tradícia, legenda a skutočnosť z pohľadu slovenskej divadelníčky

Ako praktizujúca divadelníčka, či v oblasti umeleckej v roli dramaturgičky, režisérky, alebo autorky, alebo v oblasti riadiaco–organizačnej, v roli riaditeľky divadla a súčasne menežérky medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica, sa pravidelne stretávam s osobnosťami a divadlami českej profesionálnej bábkovej scény.

Celý článek >

Rodinné loutkové divadlo

České loutky v roce 2014

V 80. a 90. letech, kdy ve Francii docházelo k oživení loutkového divadla, přišel nový vítr z východu. Jako by betlémská hvězda přinášela nové poselství francouzským loutkářům a tvůrcům a představila jim loutkáře ze zemí bývalého sovětského bloku a zejména inscenace z Československa.

Celý článek >

Tradiční marionety

České loutkářství chorvatskýma očima

Vždy, když přemítám nad loutkářstvím a nad svými pocity, Česko (Čechy, Česká republika, Československo) zaujímá v mé (odborné) hlavě i v mém (velmi soukromém) srdci zcela jedinečné místo.

Celý článek >

Tajemství zlatého klíčku - Jitřenka Brno

MAPOVÁNÍ AMATÉRSKÝCH KRAJŮ – JIHOMORAVSKÝ KRAJ

I jihomoravské loutkářství má svou prehistorii. Na Moravu přicházeli kočovní loutkáři od západu z Mohuče, Hannoveru, Pruska, od severu z pruského Slezska či Livonska a z jihu Vlaši, Savojané, Piemontané, loutkáři ze Štýrska, Vídně…

Celý článek >

Tradiční marionety

České loutkové divadlo – tradice, legenda a skutečnost

V divadelní sezóně 2013/2014 uspořádal Institut umění – Divadelní ústav (IDU) sérii kulatých stolů věnovaných současnému stavu různých segmentů české divadelní kultury nahlédnuté převážně z pohledu praktické dramaturgie.

Celý článek >

Starší články >

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.