Jižní spojka / Čechomoří v DISKU

Aktuální číslo: 4/2018

Další rok a s ním i ročník Loutkáře se stává minulostí. Letošní téma nás zavedlo do světa výtvarného umění a k hledání jeho jeho přesahů, vlivů a inspirací ve vztahu k loutkovému divadlu. Toto číslo naše pátrání zakončuje akcentem na českou loutkářskou scénografii, která by si rozhodně zasloužila stát se součástí kánonu českého umění vůbec. Jména jako František Vítek, Pavel Kalfus nebo Petr Matásek nabyla světové proslulosti také díky tomu, že je pražská katedra scénografie KALD DAMU jedním z mála specializovaných pracovišť tohoto typu na světě. Jak to tam s loutkami v současné době vypadá a kdo se dnes na formování mladých scénografických talentů podílí, se dočtete v rubrice téma.

Tímto číslem se také uzavírá cyklus portrétů vynikajících pedagožek, které v dětech probouzejí lásku k loutkám, ale i blok materiálů věnovaný jubilujícímu Divadlu DRAK. Představili jsme některé z výjimečných osobností, které jsou s jeho šedesátiletou existencí spojené (již zmiňovaný František Vítek, Josef Krofta nebo Václav Poul), a dali prostor i současnému vedení.

Na konec čísla jsme zařadili také několik příspěvků věnovaných kulturnímu soužití Čechů a Slováků, které politický rozpad federace nijak nezpřetrhal a díky němuž masarykovská idea vzájemné blízkosti žije dál.

Festival Amplion 2019

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.