Bábkarská Bystrica Tour 2018

Aktuální číslo: 2/2018

Druhé číslo letošního ročníku Loutkáře pokračuje ve zkoumání přesahů výtvarného umění do loutkového divadla, tentokrát se zaměřením na druhou polovinu 20. století. Po úvodním článku Cristiny Grazioli a studii Radoslavy Schmelzové, přicházejí na řadu rozhovory a studie pojednávající o význačných výtvarnících spojených s loutkovým divadlem – Joseph Beuys, Jean Tinguely, Harry Kramer, William Kentridge, Enrico Baj, Fred Schneckenburger a také Tadeusz Kantor, přičemž Loutkář nabízí analýzu vztahu jeho tvorby k Edwardu G. Craigovi. Čeští tvůrci jsou zastoupeni Františkem Skálou, Petrem Niklem a Petrem Kavanem. Nechybí ani článek o Výtvarném divadle Kolotoč, fenoménu osmdesátých let v Československu.

Nový Loutkář také přináší divadelní recenze – tentokrát se autoři zaměřili na současný repertoár českobudějovického Malého divadla a Divadla loutek v Ostravě, nechybí ani recenze nejnovějších inscenací Divadla Minor. Rubriku Profil tentokrát naplňují zejména studie Kateřiny Leškové Dolenské a Vladimíra Hulce analyzující tvorbu autorské dvojice Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, ke kterým je připojen i rozhovor a na které navazuje i podrobná studie o historii Divadla DRAK Sandry Kotisové Milčinské. V neposlední řadě pokračuje seriál o loutkách v československé televizi a filmu, reportáže z festivalů (českých amatérských přehlídek a festivalu v Bielsko Biała v Polsku) a Loutkář se také připojil ke gratulacím jubilující Mileně Glogarové a Bójovi Šulcovi, novému držiteli Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla.

Bábkarská Bystrica Tour 2018

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.