Připravujeme

V prvním čísle kulatého roku 2020 se pustíme do tématu Loutky mimo umění. Těšit se můžete na zajímavosti ohledně využití loutek v terapii, u policie, nebo v nejrůznějších sociálních projektech. Nabídneme rozhovor s osobnostmi, které se této problematice věnují, například Dora Bouzkouvá, Vladimír Novák a Kateřina Mocová nebo Husam Abed a spousta dalších. V této souvislosti si posvítíme třeba i na fenomén divadla fórum.

Osobností čísla bude Jana Pilátová, která se mimodivadelním přesahům takřka celoživotně věnuje.

Samozřejmě dále sledujeme, co za inscenace se rodí v loutkových divadlech po celé republice, a tak se můžete těšit na recenze z královehradeckého DRAKu, Naivního divadla v Liberci, Divadla rozmanitostí Most, brněnské Polárky, ostravského Divadla loutek i plzeňského Divadla Alfa.

Zblízka se podíváme na legendární dvojici Spejbl a Hurvínek, jelikož první jmenovaný letos oslaví neuvěřitelných 100 let!

A když už je řeč o významných výročích, nelze opomenout, že rok 2020 je oficiálně Rokem slovenského divadla, takže pokud vás zajímá, co se děje u našich slovenských bratrů, ukojíme vaši zvědavost.

Další rubrikou, která nás bude provázet po celý následující rok, jsou profily mladých tvůrců, kteří i po opuštění školních poslucháren pracují s loutkami. Jako první představíme Dominika Migače a Jakuba Maksymova.

Nezanedbáváme ani loutky před kamerou. Pokračuje seriál Loutka mezi divadlem, filmem a televizí, loutkový film z FAMU si vysloužil nominaci na Oscara a seriál Česká loutka jste mohli minulý rok pravidelně vídat v České televizi. O tom všem přinášíme názory a podrobnosti.

Byl zvolen nový vedoucí Katedry alternativního a loutkového divadla Braňo Mazúch, se kterým chystáme rozhovor, a nabídneme i reportáž z pomalu končící výstavy věnované Jiřímu Trnkovi v kutnohorské GASK.

To vše a ještě mnohem víc již v březnu!

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.