Punch a Judy v Afghanistánu, Neville Tranter

Jubilujúci PIF v Záhrebe

Najstarší európsky Medzinárodný festival bábkových divadiel PIF, ktorý sa každoročne koná v chorvátskom Záhrebe, oslávil v dňoch 4. – 9. septembra 2012 svoje 45. výročie.

Celý článek >

Otevření zrekonstruovaného divadla v Bystřici u Benešova

27. října bylo nově otevřeno v Bystřici u Benešova loutkové divadlo, které nese jméno Kulíšek. Diváci nového divadélka, které je určeno 80 divákům, čekali na představení pohádky Jak Kapárek vaří živou vodu Františka Čecha a na vystoupení přátel z kobyliského divadla Jiskra. Vše slibovalo pěknou zábavu, ale…

Celý článek >

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi, Divadlo pro malý

Loutkářské Mirotice

O tom, že se letní Setkání loutek a hudby v Miroticích stalo již příjemnou tradicí, jsem se mohla znovu přesvědčit na jeho již devátém ročníku (9. – 11. 8. 2012). O nápadu využít spojení „mirotického kultu“ Mikuláše Alše a Matěje Kopeckého pro festival zahrnující nejen vystoupení loutkářských skupin a souborů, ale zároveň poskytující dětem i dospělým z Mirotic i přilehlého okolí hezkou zábavu v přírodním prostředí Dolejšího mlýna, jsme již v Loutkáři psali.

Celý článek >

Červená kráľovná ako rocková ruža so striptízovými tŕňovými topánkami

Medzinárodný festival pre deti a mládež Teatralia 2012

Španielska metropola zorganizovala v marci v poradí 16. ročník Medzinárodného festivalu scénických umení pre deti a mládež s názvom Teatralia. Na jednom z najväčších európskych festivalov svojho druhu sa prezentovalo 19 divadelných spoločností svetového renomé, z toho 10 zahraničných a 9 španielskych. Dramaturgia festivalu sa snažila do programu v rovnakej miere začleniť činoherné a bábkové produkcie, hneď vedľa experimentálnych foriem tanečného a tieňového divadla.

Celý článek >

Neklan.cz, Naivní divadlo Liberec

12. Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež

Inscenace loutkářů, jak šly po sobě:

Naivní (zpravidla loutkové) divadlo Liberec: Neklan.cz. Autoři Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, režie Jakub Vašíček, scéna Kamil Bělohlávek, kostýmy Tereza Venclová, hudba Ondřej Müller

Sympaticky nabitý sál. Není víkend, vstupné je, nemístně, zcela zdarma (srov. bídnou návštěvnost na podzimním Přeletu nad loutkářským hnízdem); je pondělí a školy se dostavily. Určitě nelitovaly! „Stará pověst česká“ pojednaná jako něco mezi Wikipedií a počítačovou hrou, ale přitom navýsost divadelně.

Celý článek >

Zlatovláska, Divadlo Minor

Dojmy z Přeletu 2011

Česko je v povědomí loutkářů celého světa loutkářská velmoc. Praha je oblíbené turistické centrum milionů turistů ze všech kontinentů. (I když bychom si asi všichni přáli těch turistů trochu méně, nemůžeme jim však zabraňovat sdílet s námi společnou lásku k tomuto nejlepšímu městu na světě.) A tak kombinace obou těchto faktorů dělá z loutkářského festivalu v Praze jedinečný kulturní zážitek.

Celý článek >

Premeníme jedálne našich susedov na divadelnú scénu – 10. ročník festivalu Scéna Poblenou

História barcelonského festivalu Poblenou sa začala malou oslavou štvrte nachádzajúcej sa na brehu mora. Tá svojim charakterom viac pripomína príjemnú stredomorskú dedinku než regulérnu časť rušnej katalánskej metropoly, no v priebehu posledných desiatich rokov táto oblasť zaznamenala výrazné zmeny. Okrem iného sa rozrástla o viaceré divadelné priestory, ktoré si stále viac získavajú záujem divadelníkov a priazeň divákov, čím vytvárajú nový progresívny priestor pre rozvoj alternatívneho divadla. Aktuálny ročník sa konal 18. až 24. októbra 2011 a jeho punc rešpektovaného festivalu svojou účasťou potvrdil napríklad populárny španielsky klaun Leo Bassi.

Celý článek >

1. Mezinárodní festival loutkových divadel v Baku

Pozvání do Ázerbájdžánu jsem obdržel jako viceprezident UNIMA International a jako ředitel NDL a festivalu Mateřinka od pana Shaiga Safarova v červnu 2011. Shaig Safarov, ředitel festivalu je výjimečnou osobností s velkou mezinárodní zkušeností, původní profesí režisér, nyní překladatel divadelní literatury, iniciátor a organizátor mezinárodních akcí. Měl být i hostem letošní Mateřinky v Liberci, svou naplánovanou cestu ale z naléhavých důvodů odložil.

Celý článek >

Přelet nad loutkářským hnízdem

Už 19. ročník společné přehlídky profesionálních divadel, nezávislých skupin a amatérských souborů proběhl ve dnech 7. -8. listopadu na obou scénách Divadla Minor za obstojného zájmu pražského publika…

Celý článek >

Třináctý Ostravar a Divadlo loutek

Loutkové divadlo je do programu každoroční předjarní přehlídky ostravských profesionálních činoherních divadel zařazeno pokaždé, což je chvalitebné. Horší je, že jeho představení proběhne prakticky vždy za snížené pozornosti festivalových hostí. Loutkové divadlo je u nás stále ještě mnohdy chápáno jako jakási II. liga činohry, diváky i umělci.

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >
ARTýden = 7 dní s uměním

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.