Aktuální číslo: 4/2019

Čtvrté a poslední číslo Loutkáře roku 2019 se v rubrice téma zaměřuje na loutkové divadlo a loutkářství v tzv. severských zemích – Finsku, Dánsku, Švédsku, Norsku a na Islandu. Skrze rozhovory s loutkářkami (Ullou Dengsøe, Margaretou Sörenson a Lottou Nevalainen Tomáškovou) a loutkáři (Berndem Ogrodnikem a Michaelem Meschkem), kteří mají velice úzké vazby s českým loutkářstvím, se například dozvíte, jak si na „severu“ stojí loutkové divadlo nebo jaké jsou tamější trendy.

Při příležitosti jmenování profesora Jana Císaře na „emeritní profesor“ se nám také podařilo vydat mimořádnou přílohu Loutkáře s názvem Teorie herectví loutkového divadla, jejímž je autorem, a dokonce i naší osobností čísla.

Tímto číslem se rovněž uzavírá cyklus portrétů čtyř scénografek s křestním jménem Barbora, tentokrát nahlédneme do dílny Barky Zichové, i seriál o evropské animaci. Naopak seriál o loutkách v Československé televizi bude příjemnou konstantou i ročníku následujícího.

Přinášíme také několik recenzí, poohlédnutí za oslavami znovunabyté svobody i 70. výročí Malého divadla v Českých Budějovicích a Divadla Radost v Brně nebo reflexí ze silkeborgského festivalu Festival of Wonder, ostravského Spectacula Interesse a pražského 29. ročníku Přeletu nad loutkářským hnízdem.

V neposlední řadě vás čekají rozhovory s inspirativními osobnostmi (nejen) z loutkového prostředí – Bobem Kleplem, Stanislavem Doubravou, Jitkou Dvorskou, Vítem Peřinou a nositelem historicky první ceny Thálie za herecký výkon v kategorii Loutkové a alternativní divadlo Milanem Hajnem.

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.