Loutkar.online
Hana Cigánová

Gratulácia k 60-tým narodeninám DAMU, školy, na ktorú budem vždy spomínať s láskou

Spočítala som si, že je to práve päťdesiat rokov, keď sme v Prahe na Valdštejnskom námestí vošli bránou Ledeburského paláca na tretie poschodie a potom na konci chodby celkom vzadu drevenými schodmi do takmer tajnej miestnosti ateliéru. My, noví prijatí študenti „loutkářské“ scénografie na jeseň v roku 1962 minulého storočia. Bolo nás päť ako v románe: Petr Matásek, Oľga Nosková, Jiří Bláha, Peter Cigán a ja Hana Podobová (Cigánová). Každý s dákou predstavou, očakávaním, osobnými predpokladmi a predsavzatím využiť šancu, študovať na jedinej takto raritne zameranej divadelnej vysokej škole v Európe.

Celý článek >

Tobiáš, Divadlo v kufru

Divadlo v kufru – užitečné odkazy

Pokud Vás zaujaly vzpomínky herce a režiséra Vladimíra Kubíčka v Loutkáři 1/2013 a rádi byste o studentském souboru Divadlo v kufru dozvěděli více, prostudujte si tyto odkazy, které nám autor poskytl…

Celý článek >

Velká policejní pohádka, Divadlo rozmanitostí

II) Čtvrtstoletí dětské scény v Mostě aneb Cesta do hlubin souvislostí tvorby Divadla rozmanitostí

Rok 2012 uzavřel 25. sezónu Divadla rozmanitostí. Pětadvacet let – to je pro člověka vrchol mládí, pro historii divadla možná první větší milník k bilanci svého vývoje a nastavení zrcadla sobě i kroků do budoucnosti. Ne každý si při vyslovení názvu této regionální scény uvědomuje, že „Rozmáňo“, jak se mu mezi diváky i divadelníky od počátku přezdívá, se dlouhodobě objevuje na předních příčkách návštěvnosti dětských scén a jeho herecký ansámbl je sem tam někde ověnčen vavříny jako například na pražské soutěžní přehlídce Dítě v Dlouhé. O mezinárodních štacích, kde i česká Popelka zdomácněla, byť s častuškou, nemluvě. Po dlouhé odmlce teatrologických per napravme několikaletý hřích – vždyť minimálně poslední dekáda Rozmáňa přičetla na jeho repertoárové konto ať už loutkové muzikály, klauniády, kooperace osobností typu Jiřího Bilbo Reidingera či Borise Rössnera, byť se herci a herečky – stejně jako ostatní umělecká část osazenstva – rozhodně za kvalitu své práce nemusí ani bez věhlasných jmen vůbec stydět.

Celý článek >

Šla barvička na procházku, Divadlo rozmanitostí

I) Divadlo rozmanitostí ve třetí dekádě – příklon k performanci či návrat k mementu zakladatele?

Poslední pětiletka severočeského „Rozmáňa“: Osobnostní eskapády a nové paradivadelní formy

„Rozmáňovský“ soubor od svých počátků okupuje stále stejnou budovu v Topolové ulici. Za tu dobu se dramaturgové (zejména v nejnovější historii) střídali často, zato umělečtí šéfové, kteří vtiskli zřetelnou pečeť do historie severočeského profesionálního loutkářství, teprve podruhé. Poslední výměna na postu dramaturga nastala právě nyní na konci roku 2012. Po éře libereckého matadora Pavla Poláka jde od roku 2007 už o třetího dramaturga. Po Pavlu Polákovi, nezapomenutelné studnici pohádkových pramenů, který spolu s uměleckým šéfem Antonínem Klepáčem vytrval celé desetiletí (po prvotní dekádě zakladatele Jiřího Středy), jsou to najednou rychlé výměny. Do Mostu díky nim – po změně uměleckých šéfů před dvěma lety – vane nový inscenátorský vítr z Prahy (za což nejspíše vděčíme i dívce na koštěti, tedy světově první adaptaci filmového bestselleru Saxana – dívka na koštěti).

Celý článek >

Před 90 lety, 15. 1. 1923, se ve slovenském Hlohovci narodil český básník, prozaik a překladatel Jan Vladislav

Osudová přátelství – osobní vzpomínka

Jan byl nejstarší ze všech přátel, které jsem kdy měl. Jakožto absolvent FFUK to byl de iure i můj starší kolega. Svá těsně poválečná studia na FF UK (u prof. Václava Černého na komparatistice a na romanistice) mohl totiž z dopuštění KSČ dokončit až roku 1969. Bylo mu tehdy už 46 let. Já končil o tři roky později, už také ne nejmladší, bylo mi 28, moji vrstevníci byli již 5 let v profesi.

Celý článek >

Loutkářská Chrudim 1956

Šedesát let tradice i nové tváře českého loutkového divadla

Vznik loutkářské katedry pražské Akademie múzických umění byl výsledkem mnohaletého úsilí českých loutkářů o zrovnoprávnění loutkového divadla s ostatními divadelními druhy…

Celý článek >

Asociace Marionnette et Thérapie existuje již 36 let

Po mezinárodním kolokviu v září 1976, které se konalo ve francouzském Charleville-Mézières v rámci Světového loutkářského festivalu, se Výbor terapie (Commission thérapie) francouzské UNIMA proměnil v autonomní asociaci. Marionnette et Thérapie – Loutka a terapie – dala vzniknout konkrétní myšlence o potřebě prostoru, ve kterém by se setkali loutkáři a terapeuti (psychiatři, psychologové a psychoanalytici), aby připravili pevnou půdu tomuto oboru.

Celý článek >

Diorama Svatba u Broučků Jiřího Trnky

Diorama Svatba u Broučků od Jiřího Trnky v Muzeu loutek v Plzni

V polovině roku 2011 jsme v Muzeu loutek začali přemýšlet, jak oslavit sté narozeniny plzeňského rodáka Jiřího Trnky tak, aby to nebyla jen odškrtnutá formalita, ale aby oslava přinesla něco nového a měla nejen symbolický význam. Díky notné dávce štěstí se nám nesnadné zadání podařilo naplnit, ale o úspěch se postarala spíše série šťastných náhod než dlouhodobě promyšlený plán.

Celý článek >

Titulka Loutkář 11/94

Století s Loutkářem III

V obou předchozích dílech se v úvodu autoři nevyhnuli osobnímu vyznání a ani tentokráte tomu nebude jinak. Neměla jsem sice na počátku takový emoční vztah Loutkáři jako Pavel Vašíček, ale časopis jsem sledovala a dokonce do něj i sporadicky přispívala. Nikdy jsem si ale nepomyslela, že budu v redakci pracovat, natož posléze moci jeho koncepci i osudy nějak více ovlivnit…

Celý článek >

Je v kómatu Kašpárek nebo česká kulturní publicistika?

V 7. čísle týdeníku Respekt z pondělí 13. 2. 2012 vyšel článek Jana H. Vitvara věnovaný loutkovému divadlu, který svým zjednodušováním a základní neznalostí problematiky rozpoutal v odborných kruzích bouři nevole. Publikujeme tři ohlasy, které na tento článek reagují. Původní text naleznete na adrese http://respekt.ihned.cz/c1–54664080-kasparek-v-komatu.

-red-

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.