Přelet nad loutkářským hnízdem
Nevěřící Janek, Happy Theater

50. Třebíčské loutkářské jaro

Tak tedy padesát přehlídek tří krajů prošlo a to je důvod k ohlédnutí, k rekapitulaci, i když všichni samozřejmě doufají, že vše půjde dál jak má i v příštích letech.

Celý článek >

Charleville Mezieres

Charleville? Charleville!

Reportáž ze Světového loutkářského festivalu v Charleville-Mézières.

Celý článek >

Steinitz+Hollin_Ils s´en fichent/Kašlou na to

V půli léta v zemi indiánů

Reportáž z loutkářského festivalu v Saguenay v Kanadě.

Celý článek >

Jubilující Jaroslav Vidlař

Mladoboleslavskému černému divadlu je letos patnáct

Černému a luminiscenčnímu divadlu se v amatérském divadle věnují soubory pouze ojediněle. Jedním z mála míst, kde se tomuto náročnému loutkovému řemeslu daří, je Mladá Boleslav.

Celý článek >

Plakát BB 2014

Načo bábkový festival? No na to!

Dlhodobá tendencia znižovania rozpočtu na kultúru vyvolala v ostatnom čase na Slovensku rôzne polemiky. Aká je spoločenská úloha bábkového divadla a (bábkového) festivalu v lokálnom kontexte (napr. pre mesto Banská Bystrica), ale aj všeobecne? Aj to boli otázky do diskusie s názvom Načo festival?, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica: Dvojitý impulz 2014.

Celý článek >

Doktor Faustus

Mezinárodní sympozium a mezinárodní loutkářský festival FIDENA v Bochumi (18.–22.5.2014

Ředitelka slavného loutkářského festivalu FIDENA Annette Dabs, která je zároveň předsedkyní Komise UNIMA pro mezinárodní loutkářské festivaly, pořádala letošní sympozium pod názvem – Umělecká svoboda versus kulturní výchova – mezinárodní festivaly v době krize.

Celý článek >

Poslední trik pana G. M.

Z divadelního lahůdkářství aneb Nesoustavné přehlídkové zápisky

Přehlídky, které se konají v Praze, a to v průběhu divadelní sezóny, nemají moc šancí být „usledovány“ v celku. Výjimkou není ani Přehlídka divadel pro děti a mládež, spojená s datem 20. 3., neboť právě březen je měsíc mnoha premiér. Nicméně, pokusila jsem se zhlédnout co nejvíce, především s důrazem na inscenace využívající principů loutkového divadla.

Celý článek >

Z plakátu výstavy M. Formana v Silkeborgu 2013

Mezinárodní loutkářský Festival of Wonder

Silkeborský Festival of Wonder (6.-11. listopadu 2013) patří do skupiny uznávaných evropských loutkářských festivalů. Nabízí pestrou škálu z tvorby současného loutkového divadla, výstavy, filmové projekce, debaty za oponou i workshopy. Letošní 21. ročník se konal pod záštitou dánské královny Margarety, jejíž nadace také festival finančně podpořila.

Celý článek >

Elena Volpi

BÁBKARSKE BIENÁLE V MARIBORE

Priznám sa, že keď som od pani Mojce Redjko, riaditeľky Bábkového divadla v Maribore, dostala pozvanie na 7. Bienále slovinských bábkárov, trošku som s prijatím váhala, lebo už pomaly poľavujem vo svojich aktivitách a účastiach na festivalových maratónoch. No v Maribore som ešte nikdy nebola, súčasné slovinské bábkové divadlo poznám veľmi málo, takže zvedavosť nakoniec zvíťazila, pozvanie som prijala a do Mariboru vyrazila. Hneď v úvode musím povedať, že vôbec neľutujem.

Celý článek >

Festival Mondial des Theatres de Marionnettes 2013

Loutkářská velepouť v Charleville

Světový loutkářský festival v Charleville-Mézières, který letos proběhl už jako bienále v časnějším zářijovém termínu, než tomu bylo doposud zvykem (20. – 29. 10. 2013), znovu potvrdil, že je v oblasti konfrontace nejrůznějších podob současného loutkového divadla skutečně nejen světovým, ale co do rozsahu a účasti odborníků i laiků bez konkurence…

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.