Tento rok se nesl ve znamení mnoha významných jubileí a oslav nejen na poli loutkového divadla. Ale i tady bylo co slavit a připomínat si!
V letošní sezóně oslavilo Jihočeské divadlo sté výročí a jeho čtvrtá scéna, Malé divadlo, taktéž úctyhodných sedmdesát let.
Mamulengo lze obecně definovat jako specifickou formu loutkového divadla, která se hraje převážně v regionu Zona da Mata ve státě Pernambuco na severovýchodě Brazílie.
Letošní jubilant Emil Havlík (nar. 1927), bytostný loutkář a přesvědčený obhájce iluzivního divadla, nám laskavě poskytl svou starší studii. (red)
V polském i slovenském loutkovém divadle se dnes pohybuje několik mladých talentovaných tvůrců, jež určitě stojí za to, aby jejich jméno bylo v obecném povědomí. S jejich prací se můžeme setkat i u nás.
Představte si práci, mezi jejíž výhody patří poslouchat 100 skvělých hudebníků, kteří společně vytvářejí opulentní a romantický oceán hudby.
V letním semestru se na pražské Katedře alternativního a loutkového divadla uskutečnily dva workshopy, které se zaměřily na práci s loutkami a objekty. Oba přinesly inspirativní výsledky, ačkoli styl práce a metodika výuky snad nemohly být odlišnější.
Ať už vnímáme současný stav našeho loutkářství jakkoli, dobrá zpráva je, že čeští loutkáři stále dokážou v mnoha směrech inspirovat i zahraniční tvůrce.
Zdeněk Lepšík (6. 12. 1924)
Jiří Bláha (7. 12. 1939)
Lenka Kotmelová (16. 12. 1959)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS