Divadlo Polárka Kulhavý šermířFoto: archiv divadla

Kulhavý šermíř: příběh malíře Jaroslava Čermáka v Divadle Polárka

Nejnovější premiéra Divadla Polárka zpracovává životní osudy českého malíře Jaroslava Čermáka, který se v 19. století proslavil v zahraničí. V Čechách je jeho jméno prakticky neznámé. Inscenace je určena pro dospělé publikum a děti od 11 let. O scénář a režii se postaral Matěj T. Růžička.

Mezi osobnostmi devatenáctého století, o nichž se učíme v dějepise, najdeme Boženu Němcovou, Josefa Kajetána Tyla nebo Josefa Jungmanna. Nenajdeme tu Jaroslava Čermáka a nenajdeme tu spoustu dalších. Jaroslav Čermák byl přitom ve své době ve světě pravděpodobně jedním z nejznámějších Čechů. Jako malíř působil převážně v Paříži a věnoval se romantické historické malbě.

Překračoval různé hranice: geografické, společenské či hranice zákona. Celý život se potýkal se zraněnou nohou, cestoval po různých koutech Evropy, stýkal se s bojovníky proti různým režimům, rakouskému a francouzskému císařství či osmanským Turkům. Stále ale zůstával podivným způsobem svobodný. Jeho život v románu Kulhavý šermíř zpracoval brněnský spisovatel a pedagog Antonín Zhoř.

Inscenátoři chtějí představit studentům druhého stupně základních škol, středoškolákům i dospělým divákům hrdinský příběh silného jednotlivce na pozadí bouřlivých politických proměn Evropy devatenáctého století.

Inscenace nese podtitul …díky Kačenovi. 25. ledna 2020 měla být původně uvedena autorská inscenace režiséra Jana Kačeny, zpracovávající život posledního apačského válečného šamana, Geronimo. Kvůli vážným zdravotním důvodům byla zrušena. Kolektiv Divadla Polárka, kde Kačena odstartoval linii představení na Malé scéně svou Školou Malého stromu, takto přeje Kačenovi hodně síly a díky…

Tým, který si Matěj T. Růžička do divadla přivedl, tvoří kostýmní výtvarnice Kateřina Bláhová, světelný designer Bob Racek a tvůrce scény Jaromír. Autory scénické hudby jsou Adam Hlavatý a Jáchym Panáček. Kromě herců ze souboru Divadla Polárka se představí i hosté: Marie Nešporová a Monika Okurková v alternaci s Annou Hřebíčkovou. Titulní roli Jaroslava Čermáka ztvární Alfred Texel.

Kulhavý šermíř

Scénář a režie: Matěj T. Růžička

Dramaturgie: Karolina Ondrová

Scéna: Matěj T. Růžička, Jaromír

Kostýmy: Kateřina Bláhová,

Asistent kostýmů: Julie Ema Růžičková

Hudba: Adam Hlavatý, Jáchym Panáček

Světelný design: Bob Racek

Pohybová spolupráce: Tomáš Sukup

Asistent režie: Saabina Kašparová

Premiéra 25. ledna 2020 v Divadle Polárka

11+ pro diváky od jedenácti let

Divadlo Polárka je brněnské divadlo pro děti a mládež založené v roce 1999. Kompletní program divadla a další informace najdete na webových stránkách divadla

Natálie Pelcová, 20. 1. 2020

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Výběrové řízení na ředitele Naivního divadla Liberec

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.