Loutkar.online

Online archiv

Rault, Lucie, UNIMA China: Loutkářství v Číně, Loutkář 1/2023, s. 9–16

Loutkové divadlo je v Číně komplexní formou, která zahrnuje všechna umění – včetně hudby, písní, dialogu, pantomimy, tance, vyprávění příběhů, bojových umění, rituálu, výtvarného designu i řemesla. Některé druhy čínského loutkářství sice již zanikly (například vodní loutky), ale maňásci, javajky, marionety a stínové loutky dál přežívají. Změny, které přicházejí s globalizací, sice proměnily venkovskou zemědělskou kulturu, na níž bylo tradiční loutkářství do velké míry závislé, ale loutkové divadlo přežívá dál, i když v novém kontextu. Pozornost bude upřena i na vybrané komunity čínské diaspory, protože Číňané odcházející do zahraničí si svou kulturu vždy brali s sebou. Čínské stínové loutky a maňásky tak například najdeme i v Kalifornii, kde Číňané v 19. století pracovali na transkontinentální železnici. S maňásky ve fu-ťienském a čchüan-čouském stylu se dodnes hraje v…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.