Loutkar.online

Online archiv

Erulli, Brunela a Lions, Madeleine: Společnost a loutky - sociální aplikace loutkářství, Loutkář 1/2022, s. 9–12

Jako každá umělecká forma může být i loutkové divadlo vnímáno jako projev a odraz historické, kulturní a politické situace společnosti v daném okamžiku. Kromě prvků, které jsou specifické pro každou kulturu, existuje mnoho analogií, které vysvitnou srovnáním různých způsobů použití loutky v náboženských a sociálních rituálech. Některé shodné tradiční znaky se tak nacházejí i mimo svůj geografický a kulturní kontext a stejné funkce a významy jsou velmi často připisovány použití určitých technik. Ve vztahu mezi manipulujícím loutkářem a manipulovanou loutkou je už od počátku přítomna otázka moci. Je možné v tom vidět hluboce zakořeněnou metaforu představující postavení člověka ve společnosti – křehkost chudých a malých lidí ovládaných mocnými autoritami.

Pozoruhodná plasticita

V Evropě existuje mnoho textů a ilustrací, které ukazují, jak bylo loutkářství kdysi běžně přítomné v každo…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.