Polárkový dort 2021Foto: archiv divadla

Festival Polárkový dort

Předposlední zářijový víkend se Divadlo Polárka a Björnsonův sad opět rozžijí festivalem Polárkový dort. Divadelní festival pro rodiny s dětmi představí divákům „šuplíkové“ premiéry Divadla Polárka, nazkoušené během pandemie.

Tradičně se tu představí také řada souborů nezávislé divadelní scény. Ve třech dnech naplněných divadlem, koncerty, divadelními workshopy a dalším programem mohou velcí i malí brněnští diváci přivítat divadelní sezónu

2021/2022.

„Když se před rokem konal pátý ročník festivalu Polárkový dort,“ říká umělecký šéf divadla Jan Cimr, „doufali jsme, že jím po půlroční pauze otevíráme divadlo veřejnosti. Od šestého ročníku si slibujeme totéž – ještě silněji ale cítíme potřebu se konečně potkat se svými diváky, navzájem si říct, co jsme dělali celou tu dobu. Zjistit, jestli jsme si navzájem chyběli, jestli si stále rozumíme.“ V pátek 17. 9. zahájí celý festival premiéra rodinné inscenace inspirované knížkou Daisy Mrázkové Co by kdyby. Režisérka Anna Davidová společně s dramaturgyní Karolinou Ondrovou vytvořila grotesku z fantazijního světa, do kterého se propadá jedna obyčejná rodina. Předškolní děti se mohou těšit na loutkovou Zlatovlásku pražského režijně-scénografické skupiny vi.TVOR a pro střední školy a dospělé publikum připravil režisér Filip Nuckolls adaptaci Kafkova Procesu. Svou premiéru bude mít také dokumentární představení o Marii Montessori Marie M., které připravilo polárkovské středoškolácké divadelní studio PolaroID. Naopak divadlo fórum s názvem Najděte mě, distančně, hrané v Polárce online školám během distanční výuky, bude mít na festivalu slavnostní derniéru, na níž bude projekt poprvé a naposled přístupný veřejnosti.

Festival dává letos více prostoru než obvykle nezávislé divadelní scéně, tvrdě zasažené pandemií. V šapitó v Björnsonově sadu a na dalších místech budou k vidění představení souborů Ensemble Opera Diversa, Divadlo KAM, Toy Machine, Mikro-teatro, Divadlo Líšeň, Studio DAMÚZA, vi.TVOR, Anička a letadýlko, Divadelní uskupení Jaromír a festival uzavře třešnička na polárkovém dortu pro dospělé – představení Emil z koprodukční dílny souborů Loutky bez hranic, Divadla T601 a Divadla b. Večery budou jako vždy završeny koncerty kapel Bombarďák, Polaris a letos se k nim přidá kapela Žampion z Divadla Lampion z Kladna.

V Björnsonově sadu a na zahradě za Polárkou budou na děti čekat lektoři Malého vozu s divadelními workshopy. Kromě toho se bude sprejovat, tisknout na trička, stříhat vlasy, pít kafe a hlavně budeme zase po dlouhé době – za dodržení všech opatření a pravidel – zase spolu.

S otevíráním divadla se však i nadále pojí různé obavy: „Od začátku pandemie dodržujeme všechna opatření, neustále jsme ale konfrontováni se zmatenými změnami pravidel, která nás mnohdy staví do neřešitelných situací. Nezbývá nám tak než apelovat na zdravý rozum diváků, rodin i učitelů, aby návštěvu Polárky v klidu zvážili a při dodržení všech podmínek bez obav

přišli. Z naší strany mohou s dodržením všech pravidel počítat, mnohdy jdeme i dál a snažíme se divákům zajistit maximální bezpečí a komfort,“ říká vedoucí divadla Natálie Pelcová.

Co by kdyby PolárkaFoto: archiv divadla

Program, který divadlo pro své diváky má, se přitom stále rozšiřuje. Jak říká dramaturgyně Karolina Ondrová: „Repertoár divadla se za ty dvě sezóny, kdy s ním diváci byli v kontaktu jen minimálně, výrazně proměnil. Řadu inscenací jsme z něj už museli vyřadit, ale je tu také množství takových, které diváci ještě neviděli, případně se hrály dvakrát nebo třikrát. Zkrátka

každá věková kategorie se může těšit na nějakou novinku.“

Festival Polárkový dort 2021

17. – 19. září 2021 v Divadle Polárka a Björnsonově sadu pro rodiny s dětmi

mediálním partnerem festivalu je Rádio Junior

ČT 16. 9. 2021

16.00 Divadlo fórum: Najděte mě, distančně – DERNIÉRA / Divadlo Polárka / věk 11+

PÁ 17. 9.

15.00 Městská strašidla / Ensemble Opera Diversa / věk 5+

15.30 Co by kdyby – PREMIÉRA / Divadlo Polárka / věk 3+

17.30 kapela Bombarďák / koncert pro děti a jejich rodiče

19.00 Maria M. / studio PolaroID při Divadle Polárka / věk 13+

SO 18. 9.

10.30 Co by kdyby – DRUHÁ PREMIÉRA / Divadlo Polárka / věk 3+

10.30 Opravářská pohádka / Divadlo KAM / věk 5+

14.30 Eliška a jiné královny + loutková dílna / Toy Machine / věk 3+

14.30 O zrzavé vlčici / Mikro-teatro / věk 2+

15.30 Zlatovláska – premiéra / Divadlo Polárka / věk 3+

16.00 Jezevec na borovici / Divadlo Líšeň

16.30 O zrzavé vlčici / Mikro-teatro / věk 2+

17.30 kapela Žampion / Divadlo Lampion / koncert pro děti a jejich rodiče

19.00 Proces – PREMIÉRA / Divadlo Polárka / věk 13+

NE 19. 9.

10.30 Zlatovláska – DRUHÁ PREMIÉRA / Divadlo Polárka / věk 3+

10.30 Řeka / studio DAMÚZA / věk 2+

14.00 Kde budeme bydlet / vi.TVOR / věk 3+

14.30 Království / Anička a letadýlko / věk 5+

16.00 Kde budeme bydlet / vi.TVOR / věk 3+

16.00 Nejvíc detektivní pohádka o inspektorovi Kluzó / DS Jaromír

17.30 kapela Polaris / Divadlo Polárka / koncert pro děti a jejich rodiče

19.30 Emil / Loutky bez hranic / pro dospělé

Natálie Pelcová, 25. 8. 2021

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.