Divadlo Líšeň Spoutaný trávouFoto: Divadlo Líšeň

DVACET LET FESTIVALŮ V LÍŠNI

Festival Líšeň sobě letos oslaví dvojité jubileum – dvacet let od konání prvního Festivalu divadla Líšeň v roce 1999 a deset let ročníků Festivalů Líšeň sobě! Slavit se bude několik po odpolední a večerů v nové i staré Líšni, v srpnu i září, pestrou a exkluzivní kulturní nabídkou místních i přespolních.

Festival jako prostor pro setkávání i angažované utváření veřejného prostoru

Dvacetiletou tradici festivalů v Líšni zahájilo Divadlo Líšeň s vizí kultivovat a rozvíjet tvůrčím způsobem okolní veřejný prostor. Uchránit a zachovat to, co je hodnotné, významné, inspirativní. Festival se stal otevřeným místem pro setkávání činorodých lidí napříč generacemi, místem vzájemné inspirace a podpory a také místem, ve kterém se formulují a řeší problematická témata veřejného života.

V roce 1999 se Festival divadla Líšeň uskutečnil poprvé. S podtitulem Probuzení ze sutin reagoval na hrozící demolici líšeňského Dělňáku. Otevřel debatu o dalším osudu budovy a pomohl k její záchraně a navrácení ke kulturnímu a společenskému životu. Navazující Festivaly divadla Líšeň zviditelnily i další zajímavá místa v Líšni. Kromě vlastní tvorby divadla a místních tvůrců představily hosty z celé republiky i zahraniční inscenace, často v české premiéře (tvorba profesionálních divadel z Holandska, Německa, Francie či Slovenska). Ročníky festivalu průběžně dokumentovala Česká televize a jednotlivé dokumenty jsou v archivu ČT.

Na organizaci festivalů pořádaných Divadlem Líšeň se v průběhu let stále více podíleli i přátelé z Líšně a místní organizace. Proto vznikl spolek Líšeň sobě, který je sdružil, a od roku 2010 začal pořádat stejnojmenný festival. Představuje vždy zajímavé počiny místních i kvalitní tvorbu z celé republiky. Divadlo Líšeň je jedním z významných spolupořadatelů, festival si stále zachovává občansky angažovaný rozměr. V roce 2016 zviditelnil téma obecní Zahrady Orlovny, které hrozilo vykácení stoletých lip a zastavění. Zájem veřejnosti podnícený a vrcholící benefičním festivalem přispěl zásadně k její záchraně a jejímu otevření pro veřejnost a spolkovou činnost. V letošním roce se chce festival k tématu bývalé Orlovny vrátit a upozornit na stále nevyřešenou situaci.

Letošní ročník Festivalu Líšeň sobě se uskuteční v několika dnech v průběhu srpna a září, a to nejen v Zahradě Orlovny. Neopomene ani publikum nové Líšně, kde ve spolupráci s Potulnou kavárnou Éléphant uvede dvě představení – obnovenou inscenaci Divadla Líšeň Schovejte si slepice vytvořenou ve spolupráci s romskými tanečníky a muzikanty a také rakvičkárnu pro dospělé Domovní requiem.

Program zaměřený na téma využití Zahrady a Orlovny uvede v pátek 23. srpna např. přednášku o chystané a nerealizované Líšeňské expozici. Její koncepci představí prof. Rostislav Brzobohatý. Program doplní hudební nabídka z nejmladší i nejstarší produkce – písničkářka Adéla Václavová s kapelou a folklorní soubor Stará Líšeň.

Následující den – v sobotu 24. srpna naplní zahradu jak domácí nabídka (kapela Acha, Taneční soubor Mystery), tak světoznámí a v Líšni vítaní hosté (Bratři v tricku, Divadlo Víti Marčíka s exkluzivním Robinsonem a jako vrchol hudební produkce Tomáš Kočko & ORCHESTR). Nebudou chybět dílny, výstavy a další doprovodný program včetně dobrého jídla, pití a společného zpívání u ohně.

Festival zakončí 6. září Zpívání na konci léta, které představí místní novinku Višně z Líšně, ale i pěvecký sbor z Kuřimi a inscenaci Divadla Líšeň Spoutaný trávou.

Více zde a zde

Pavla Dombrovská, Líšeň sobě, 12. 8. 2019

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.