Bábkarská Bystrica Tour 2018

27. Internationales Welser Figurentheater Festival

Reflexe třetího dne festivalu (10. března 2018)

Zjednodušeně je možno shrnout, že všechna představení tohoto dne spojovala hudba. Hudba jako rovnocenná inscenační složka a v prvním představení pro děti hudba v podobě zpívaných písní. Dopoledne jsem tedy měla možnost vidět představení pro nejmladší děti ve věku od 3 do 12 let Das hassliche Entlein (Ošklivé káčátko) souboru Lille Kartofler Figurentheater z Německa. Soubor se zcela výhradně zaměřuje na známé pohádky bratří Grimmů a H.Ch. Andersena. V tomto představení sice neměla hudba tak významný podíl v rámci celku, ale objevily se v ní místní dětem známé písničky, které děti zpívaly společně s hercem. Starší loutkář hrál sám za sebe farmáře, který na své farmě najde káče a vypráví mu i přihlížejícím dětem přïběh o ošklivém káčátku. Bez modernizací a úprav, zcela v respektu k předloze. Tak jako u dvou představení předešlého dne, která dokázala dětského diváka zaujmout prostřednictvím hry s loutkou a také způsobem vyprávění příběhu, tak i v tomto případě jeden herec děti svou osobností a způsobem vyprávění zcela do příběho vtáhl. Děti mu spontánně odpovídaly, chtěly pomáhat přidržet loutky, pošimrat loutky, přinést či odnést rekvizitu. V tomto ohledu jsem spatřovala velký klad inscenace.Na druhou stranu však nebyla tolik loutkářsky zajímavá, invenční či dokonce novátorská. Na loutkách i rekvizitách bylo vidět, že pohádku loutkář hraje již nějaký ten pátek. Loutky lehce „ošoupané“ vodil s mírnou ležérností, čemuž se na druhou stranu nelze divit, jestliže jejich technologie byla vymyšlena tak, že domácí drúbež vodil kontaktně za hlavu v neustálém mírném předklonu, aby dosáhl například capkání husy po zemi. Děti však přïběh pozorně sledovaly, a to i ty nejmladší tříleté. Celé představení trochu působilo jako příjemné vyprávění něčího dědečka, který na půdě vyštrachal staré loutky a pár starých rekvizit. Což vlastně ve výsledku s obrazem „starých dobrých časů“ na farmě docela souhlasí.

Dalším představením nebylo představení v pravém slova smyslu, ale spíše koncert. Také jej jeho tvůrci nazvali Nachtkonzert (Noční koncert). V hodinové produkci skvěle na kontrabas hrál Jesper Ulfenstedt skladby skladatelů jakými jsou Bibalo, Mengoli, C.F.Abel, E. Tabakov, Kurtág a dalších. Skladby zručnou animací různých loutek vyizuálně doprovázel v Německu i Rakousku dosti známý loutkář Frank Soehnle. Šlo je loutkové skeče, živé obrazy pohybujících se objektů (kožešina, peříčko, látky, šátku, palstu,..) navázaných na nitích i výtvarně pojednaných vytvořených a k účelo hraní vytvořených loutkových artefaktů (smrt s čempuritem v hlavě a rukou animátora, pán v klobouku na tyčích, pavouk na nitích..). Loutkářský um Soehnleho je nesporný , pouze mi někdy loutkářská akce příliš nabízela výklad ke slyšeným skladbám. Míra loutkářské akce a prostor pro vnímání hudby nebyl pro mne vždy v rovnováze. Přijatelnější pro mne byly abstraktnější obrazy, než kontrétní loutky, např. pavouka.

Den v rámci tohoto triptichu skvostně uzavřela hudebně-loutková produkce s názvem Geraldine – eine Diva kehrt zuruck (Geraldine – diva se vrací). Skvělá loutkářka (Vanessa Valk) a skvělý kotrabasista (Johannes Frisch) vyprávěli příběh stárnoucí zpěvačky, která s humorem a stálou jiskrou vzpomíná na své lásky, setkání se známými zpěvačkami a na své konzerty. Loutkářka dokázala vytvořit atmosféru intimní zpovědi této divy a spolupráce mezí ní a hráčem na kontrabas byla postavena na vzájemné vnímavosti a dynamice. Příběh, který končil smrtí zpěvačky, byl veden jemně, poeticky, dynamicky, s nadnadsázkou, dryáčnicky i laskavě. Divák měl po celou dobu hry pocit, že na jevišti sedí stará zpěvačka, její milenec a muzikant. Splynutí částí těla loutkářky s loutkou bylo dokonalé. V tomto případě loutkářský i hudební koncert.

Hana Volkmerová, 12. 3. 2018

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Bábkarská Bystrica Tour 2018

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.