Osobnost, která přivedla k umění takové lidi, jako je skvělý herec a muzikant Jiří Vyšohlíd, výtvarník Jiří Trnka, vynikající filmový maskér Zdeněk Klika, pedagog Jaroslav Provazník či Jakub Hulák a mnoho dalších. Patřila k těm, kteří ve své době pořádně zahýbali stojatými loutkářskými vodami.
Hana Budínská se narodila 25. dubna 1933 v Havlíčkově Brodě, ale dětství prožila v Krucemburku/Křížové. S loutkami si začala během studia roku 1952 ve školním souboru Ajdivadlo na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně – a zřejmě ji okouzlily: téměř čtyřicet let (1954–1992) vedla loutkářské kroužky a soubory v tehdejším domě pionýrů (v časech uvolnění „dětí“) a mládeže v pražské Grébovce, s nimiž inscenovala desítky her a hříček.
Přivedla k umění takové lidi, jako je skvělý herec a muzikant Jiří Vyšohlíd, výtvarník Jiří Trnka, vynikající filmový maskér Zdeněk Klika, pedagog Jaroslav Provazník či Jakub Hulák a stovky dalších, kteří třeba umění profesionálně nepěstují, ale které na celý život ovlivnila, vzbudila v nich pochopení a celoživotní vztah k umění, rozvinula v nich estetické cítění a nasměrovala je k tomu, aby se stali citlivými, slušnými a kultivovanými lidmi, schopnými hledat si smysluplnou náplň života. Teprve s odstupem nám docházelo, co všechno nám dala, jak nás inspirovala a obohatila.
Nenacvičovala s námi divadlo, natož za každou cenu loutkové – snažila se dovést nás k tomu, abychom společně s ní hledali podobu textů, navrhovali a vyráběli výpravu, zkoušeli vytvořit situace a jednání postav v nich, hledali tvar inscenace a později se i podíleli na režii. Byla totiž v loutkářství zakladatelkou toho, co se dnes nazývá dramatická výchova, ale tenkrát to ještě ani nemělo jméno a až časem se začalo nazývat komplexní estetickou výchovou.
I proto byly její inscenace osvěžující, živé, tvořivé a současné. Od roku 1961 se s nimi objevovala na Loutkářských Chrudimích a dle tehdejšího hodnocení znamenaly omlazení a oživení loutkářství; dohromady tu hrály jí vedené soubory dvanáctkrát (a z jejích odchovanců vzešlé Paraple ještě pětkrát, P.S. dvakrát a Běžná hlava jednou). Letos to bude přesně padesát let, co uspěla i na Šrámkově Písku s Pohádkou o dvou O, později vystupovala opakovaně i na Kaplickém divadelním létě, respektive Dětské scéně… Prorážela tak cestu i svým následníkům jako byla Milada Mašatová či Jiří Oudes. Právem dostala cenu Ministra kultury České republiky.
Nezapomenutelné byly i tábory Umění-hra ve Stráži nad Nežárkou, na nichž jsme se snažili pod jejím vedením přivést k zjitřenému vnímání a radosti ze života ještě širší okruh dětí. Jako výtvarnice uspořádala několik výstav (Praha, Mělník, Chrudim…) a její z papíru vystřihované obrázky jsou sběratelským bonbónkem a potěšením šťastných majitelů. Své nepopiratelné pedagogické schopnosti uplatnila ve spoustě seminářů i na pražské DAMU, kde čtyři roky učila. Publikovala v Československém loutkáři (seriály Co divák neuvidí, Loutky podněcují, inspirují a baví a další) i v jiných časopisech. Napsala také řadu dodnes podnětných publikací.
Poslední rok a tři čtvrtě jí zlobilo zdraví a Hanka se pomalu vytrácela. Umřela o půl osmé večer 4. dubna 2016 jen pár set metrů od svého celoživotního pražského působiště a bydliště.
Luděk Richter, 5. 4. 2016
24. 5. 2025
Divadlo DRAK, Hradec Králové
Třetí místo
24. 5. 2025
Divadlo DRAK, Hradec Králové
Proměna
25. 5. 2025
Musaši Entertainment Company, Praha
Velká smůla
31. 5. 2025
Divadlo Continuo, Malovice
Closing time
31. 5. 2025
Divadlo Polárka, Brno
Děti z Bullerbynu
Jiří Švadleňák (2. 5. 1930)
Kamila Černá (13. 5. 1960)
Jitka Kalábová (21. 5. 1935 – 6. 2. 2017)
Miroslav Los (21. 5. 1950)
Vlado K. Maric (28. 5. 1960)
Luďa Marešová (29. 5. 1930)
Miroslava Šulcová (31. 5. 1950)
Kateřina Ebelová (31. 5. 1955)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS