Loutkar.online
Tradiční marionetyFoto: Archiv

Matěj Kopecký – Patron českého loutkářství

Letos uplynulo 240 let od narození nejslavnějšího českého loutkáře Matěje Kopeckého.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi k tomuto výročí připravilo výstavu věnovanou nejen jeho památce, ale i jeho pokračovatelům. Výstavu Matěj Kopecký – Patron českého loutkářství můžete navštívit v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi od 21. února do 21. března 2015.

Legendární Matěj Kopecký

Matěj Kopecký se narodil 24. února 1775. Od otce se mu dostalo loutkářské výchovy při společných cestách po štacích v jižních Čechách. Kromě zmíněného data narození víme o Matěji Kopeckém jen velmi málo. Podobu slavného loutkáře, jak ji vnímáme dnes, utvářely hlavně ústně tradované příběhy a legendy. Roku 1795 se v Miroticích oženil s Rosalii, dcerou místního kramáře Matěje Holzäpfa. Bojoval ve válce proti Napoleonovi, díky tomu si nejspíše vysloužil benevolentnější přístup císařských úřadů a v roce 1820 získal trvalou loutkářskou licenci, jejíž udělení mu předtím bylo několikrát zamítnuto. Ve svých 45 letech se tak vydal na cesty s loutkovým divadlem, na kterých ho ze začátku doprovázeli jeho synové, ti si ale brzy pořídili vlastní divadla. Matěj Kopecký měl 14 dětí, dospělosti se jich dožilo pouze 6, z toho všichni čtyři synové Jan, Václav, Matěj a Josef pokračovali ve šlépějích svého otce. Matějovi synové měli početné potomstvo, ale nejdéle se loutkářská tradice udržela v rodové linii nejstaršího syna Jana.

Loutkáři v době národního obrození

České divadlo, které sehrálo v procesu národního obrození významnou úlohu, se ve městech prostřednictvím ochotníků dostávalo jen velmi těžce na svět, za to na venkově byla situace opačná. Česká představení lidových kočovných loutkářů zde byla běžnou součástí života. Loutkáři v čele s Matějem Kopeckým tak reprezentovali jedinou podobu českého divadla na našem území a je jim tak připisována role národních buditelů, i když ke své úloze přistupovali zpočátku nevědomky. Svá představení hráli v češtině, protože to byl jediný jazyk, kterému venkovské obecenstvo rozumělo.

-mlk-, 24. 2. 2015

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.