Loutkar.online

Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1990–2020 VII, Loutkář 4/2022, s. 100–102

Vedená loutka ve filmových snímcích

Pozoruhodnou kapitolou ve vývoji loutkových filmů po roce 2000 se stala řada filmových snímků s vedenou loutkou. U valné většiny z nich se tvůrcům podařilo vytvořit nejen hodnotné projekty, ale také doslova fenomén, ve kterém manifestovali přihlášení se k tradici české loutky v nejobecnějším smyslu.

Mezi tyto nejvýraznější filmy náleží už v roce 1997 filmová adaptace mezinárodně úspěšné divadelní inscenace Barokní opera, což je originální nastudování zpěvohry z konce 18. století O komínku hravě zedníky nakřivo vystavěném hudebního skladatele Karla Loose. Inscenace měla premiéru už v roce 1992 a stala se klíčovou pro vznik Divadla bratří Formanů. Scénu vytvořili Jan Marek, Miroslav Trejtnar a Matěj Forman, kostýmy Blanka Vilímová, Dana Tomancová, Štěpánka Kašparová, režíroval Petr Forman. Bratři Formanové oslovili se scénářem kameramana a střihače Miroslava Ja…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.