Loutkar.online

Online archiv

Konopásková, Klára: Uhranutí loutkami, Loutkář 4/2022, s. 4–7

Jan Novák (9. 12. 1940) je jednou z nejvýraznějších osobností českého amatérského loutkového divadla. Je to režisér, loutkoherec, autor a dramaturg, archivář a historik, civilním povoláním lesní inženýr. Je autorem či spoluautorem několika publikací, výstav a almanachů. Začátkem roku mu vyjde nová kniha, tentokrát věnovaná manželům Suchardovým.

Od roku 1953 působí v divadle Říše loutek v Praze. Začínal zde jako jevištní technik, přes drobné mluvičské a vodičské role se brzy propracoval mezi přední loutkoherce a asistenty režie. Velmi výrazná byla posléze jeho činnost dramaturgická a autorská, pod pseudonymem Vojtěch Kawon pro soubor Říše loutek psal a upravovat texty.

Od 60. let, kdy se začal věnovat vlastním režiím, svým tvůrčím přístupem přispíval k progresivnímu směřování souboru Říše loutek. Inscenace, na nichž se podílel, by se daly nazvat tradiční modernou – ve většině případů šlo…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.