V předsálí sedí u stolečku herečka obklopená všelijakými devocionáliemi a liturgickými předměty. Představuje zřejmě pokladní či vrátnou. Má u sebe mimo jiné plánek chrámu a zapálené kadidlo, jehož vůně se postupně line celým prostorem.
Diváci okolo ní procházejí, různě se pozastavují, následně pozvolna vstupují do sálu a přihlížejí, co se na jevišti odehrává. Zahrazovací sloupky s nataženými lany jasně oddělují prostor pro stojící diváky a prostor pro herce. Jeviště je pokryto linoleovými pláty v různých odstínech šedi. Při vzdálenějším pohledu připomínají Plečnikovu žulovou dlažbu na III. nádvoří Pražského hradu, k němuž inscenace svým názvem přímo odkazuje. Na některých plátech jsou věty z Desatera Božích přikázání. V pozadí stojí dřevěný svatostánek, tedy nejposvátnější místo v katolických kostelech, do něhož se ukládají liturgické nádoby s eucharistií, dále dva plně vybavené úklidové vozíky a dvě reálné ukrajinské uklízečky, které vytírají podlahu. Nechybí na tahu zavěšená soška ukřižovaného Ježíše. Po chvíli, co poslední divák vstoupí do sálu, se jedné uklízečce povede omylem setřít jedno z přikázání. Ihned běží za herečkou v předsálí, aby jí ukázala, co se stalo. Herečka, představující jakousi vedoucí, laxně přichází, podívá se na podlahu, odejde a za moment se vrátí se sprejem, vystřiženou šablonou a dané přikázání jednoduše znovu nasprejuje na patřičné místo.
Tak vypadá úvod inscenace režisérky Elišky Říhové III. nádvoří 48/2, zabývající se tématem proměny vnímání sakrálního a profánního, jejímž východiskem byl výzkum ohledně úklidu v pražské Katedrále sv. Víta, kdy se zjistilo, že jeden z našich největších a nejvýznamnějších chrámů uklízí najatí Ukrajinci, protože tuto náročnou práci nechce nikdo z Čechů vykonávat. Takže stejně tak jako pro nás Ukrajinci, představující levnou pracovní sílu, staví a opravují silnice a domy, tak pro nás paradoxně vytírají, oprašují, omývají a luxují i naši nejposvátnější svatovítskou katedrálu.
Ve stejném hořkém duchu jsou stavěny i následující obrazy inscenace. Poté, co vedoucí zjistí, jaké úklidové prostředky pracovnice potřebují, přináší opotřebovaný kávovar. Jenomže se ukazuje, že není možné jej nikam umístit a zapojit. Jediným přijatelným místem se nakonec ukáže zmiňovaný svatostánek. Když už je kávovar na svém místě, zjistí se, že není nic, z čeho by se dala káva pít. Všechny tři ženy tedy odkryjí vstup do podzemí a po chvíli přinášejí banánové krabice, v nichž nacházejí monstranci a pozlacené kalichy. Nikdo už neví, na co monstrance či kalichy jsou, poslouží tedy alespoň jako nádoba pro nalití čerstvě připravené kávy. Do prostoru ovšem z otevřeného sklepení, zřejmě z krypty, přicházejí postupně jakési přízraky duchovní minulosti – herci v celotělových kostýmech složených z navrstvených ošuntělých, zaprášených a roztrhaných bohoslužebných rouch, různě barevných ornátů a s vyšívanými maskami na hlavě – a snaží se prostor pomalu opět zabydlet. Jediný, kdo jim do posledního momentu stojí v cestě, je urputná vedoucí. I ukrajinské uklízečky se přidávají na stranu staronových pánů domu. Zabydlování naruší v jeden moment příchod anglicky mluvící nevěsty v bílých šatech, která, jak se později ukazuje, také pochází z Ukrajiny a diví se, že právě ženy z její rodné země vykonávají práci uklízeček. V celé inscenaci sice působí tento moment poněkud rušivě, jako kdyby byl vložen nuceně, nicméně důvod je vzhledem k daným skutečnostem jasný. Pomineme-li zástupy nevěst fotících se za časného rána na Staroměstském a jiných náměstích, spousta svateb se stále odehrává v duchovních prostorech i přesto, že svatebčané víru nevyznávají, ale pouze z toho důvodu, že se jedná o krásný, mnohdy i velmi fotogenický až magický prostor, jenž pro ně ale nic víc neznamená.
Inscenace tak staví do trpce ironického kontrastu skutečnost, jakým způsobem zacházíme s posvátnými místy, které mají pro mnoho lidí ohromný význam, a to nejenom na poli duchovním, ale také čistě historickém či architektonickém. Zároveň ale také ukazuje, jak v určitých momentech v těchto prostorech, či v samotném náboženství hledáme spásu. A to i přesto, že jimi opovrhujeme nebo pohrdáme. V inscenaci to dokládá moment, kdy se přízraky začínají zabydlovat v prostoru. Vedoucí rychle na kus papíru napíše mezinárodní tísňový signál složený z písmenek SOS (tedy Save Our Souls, v překladu: Spaste naše duše), nalepí jej na teleskopickou tyč a mává s ní před zavěšenou soškou Ježíše. Marně se před soškou sklání, žádné odpovědi, natož záchrany nebo spásy se jí nedostává. I přesto, nebo právě proto, je to pak v závěru ona, jakožto symbol zarputilého kapitalismu, kdo stojí ověšený devocionáliemi a růžencem proti vlastním zaměstnankyním, jež se přidají na stranu několika přízraků, kteří si do posvátného prostoru přinesli gauč, polštáře, květiny, žehlící prkno, lampu a chystají se tu opět zabydlet.
S jistou nadsázkou a lehkostí se tvůrcům podařilo zformulovat zmiňované a čím dál aktuálnější téma, které souvisí nejenom s turisty přeplněnou Prahou. Za svůj počin také právem dostali ocenění Marta Award na letošním brněnském festivalu divadelních škol Setkání/Encounter.
Katedra alternativního a loutkového divadla
Eliška Říhová: III. nádvoří 48/2
Režie, text: Eliška Říhová; dramaturgie: Lenka Karaka, Johanka Bártová; scénografie a kostýmy: Lucie Pangrácová, Ellen Pavková, Jakub Šulík; sound design: Michaela Švédová
Premiéra 17. 12. 2021, psáno z repríz: 18. 4. a 24. 5. 2022.
Loutkář 2/2022, s. 60–61.
Olga Mášová (2. 7. 1945)
Vladimír Čada (3. 7. 1940)
Lotka Švarcová (7. 7. 1920)
Jan Kostroun (7. 7. 1950)
Renata Wernerová (9. 7. 1955)
Světlana Bouzková (10. 7. 1940 – 14. 7. 2010)
Šimona Kratinová (13. 7. 1950)
Monika Vágnerová (16. 7. 1960)
Jindřich Kout (16. 7. 1945)
Zuzana Kvasnicová (19. 7. 1960)
Zuzana Linhartová (20. 7. 1950)
Ladislav Peřina (26. 7. 1950)
Ivan Rajmont (29. 7. 1945 – 7. 12. 2015)
Magdaléna Rychlíková (31. 7. 1945 – 9. 11. 2012)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS