Netradiční předlohou inscenace pro děti od tří let se stala obrázková kniha Daisy Mrázkové složená vlastně „jen“ ze všetečných dětských otázek a hypotetických obrazů. Dramaturgyně Karolina Ondrová a režisérka Anna Davidová rozehrávají tyto otázky i otázky jiné s pomocí výrazné scénografie Lenky Odvárkové na půdorysu jedné domácnosti, s jedním ústředním dětským hrdinou.
Ze situací se postupně skládá mozaika drobných příběhů členů rodiny, přičemž to hlavní ale není děj či řešení některých obzvlášť vyhrocených situací (jako třeba uvíznutí babičky v pavoučí síti), ale spíš (nejednoznačný) pocit zakotvení v rodině, mezi svými, kteří jsou takoví, jací jsou. Zkrátka a jednoduše prostě divní. Výsledkem je bizarní, ulítlá féerie s výrazným inscenačním rukopisem umělecké šéfky Divadla Husa na provázku. Devadesátiminutová podívaná určená spíš starším dětem a rodičům, kteří se neberou moc vážně.
Oficiální premiéru před diváky měla inscenace v září 2021 v rámci festivalu Polárkový dort. Miniaturní prostor jedné místnosti, v němž se městnají a paralelně „žijí“ Kluk (Filipína Cimrová), Maminka (Kateřina Jebavá), Tatínek (Václav Dvořák), Tetička (Zdislava Začalová), Strýček (Tomáš Sukup Gyanpuri), Dědeček (Vít Malecha) a někdy i Babička (Kateřina Francová), už sám o sobě evokuje nucenou izolaci rodin v covidovém bezčasí. Líně tekoucí čas, stereotypní šeď čtyř stěn a trpně snášená blízkost jiných členů rodiny, kteří dělají to, co je právě „strašně důležité“ – to jsou první obrazy hry. Na první pohled silně oslovují přítomné dospělé diváky, ale zároveň působí dost skličujícím dojmem. A vůbec není divu, že hlavní postavu – Kluka – taková situace přímo provokuje k otázkám, k činům, k jakékoli změně a útěku pryč z té úporné, řádem spoutané dospělácké nudy.
Svět, který dítě obklopuje, je absolutně uzavřený do sebe, vládne v něm sugestivně chladná, skoro až patologická atmosféra. O chlapce máme strach, když vidíme, že jej vlastně nikdo z dospělých opravdu nevnímá, mají jej za součást bytu. Na rozdíl od něj dospělé postavy vůbec nemluví, jen vydávají zvuky a své stereotypy opakují s naučenou důsledností. Poté, co je vždy nějaká chlapcova úvaha rozehrána do fantazijních, snových rozměrů (například co by se stalo, kdyby můj kaktus rostl, rostl, rostl a rostl…?), se vrací atmosféra v domácnosti do původních kolejí.
Postupně ale jeho otázky a stále odvážnější fantazie rozhýbávají stereotypní svět dospělých. Umožňuje to funkční scénografie: plocha miniaturního pokoje/domu sevřená stěnami ze dvou stran a k divákovi natočená rohem je pohyblivá, takže se může bleskurychle otočit, posunout a nechat v prostoru jeviště dovádět nespoutaný svět fantazie. Pobíhají tu mravenci s kostkami cukru velkými jako balíky slámy, babička coby moucha visí v prostoru chycená do pavoučí sítě, plavou tu nádherné vznešené medúzy a ze slona, který se ocitl v domě, vidíme jen spodní část – hlavu má kdesi vysoko nad jevištěm. Tvůrci se tu opravdu vyřádili.
Někdy jsou ta „co by kdyby“ poetické obrazy z procházky po mořském dně, jindy se z počáteční nevinné hry stává až dramatická fantazie. Třeba v situaci, kdy se ukáže, že opice zraněná v džungli ve rvačce o banán je ve skutečnosti Maminka a Kluk jí tolik chce pomoci. Představy dítěte rozehrané v groteskních situacích na jevišti tak (přirozeně) ukazují i dětské strachy a obavy. Uzdravovací rituál opice/Maminky se ale naštěstí mění v africkou technopárty a ve vztahu k matce Kluk poprvé zažije to, co bylo celou dobu tolik potřeba – srdečné, vřelé přijetí. A Maminka volá na večeři. Návrat dítěte do reality tentokrát není návratem do nudy, ale jeho vztah ke světu domácnosti se proměnil – je to všechno tak nějak příjemnější.
V inscenaci se nedají přehlédnout motivy a jednání postav zacílené přímo na přítomné dospělé diváky, na porozumění jejich světu a zároveň na kritiku dospělých do vlastních řad. Zpočátku odcizený vztah Tatínka a Maminky, který se až po návštěvě slona v jejich domácnosti tak nějak rozehřeje a vlastně vznikne. Návštěva obávané Babičky, která jako vždy kontroluje čistotu v bytě. A všechna možná i nemožná klišé, které dospělí ve výchově dětí často nevědomky uplatňují.
Všechny bláznivé nápady z dětských „co by kdyby“ musí zvládnout odehrát šest herců, kteří vedle výrazné herecké stylizace v rodinné grotesce střídají množství dalších pohybových rolí a postav. Filipína Cimrová jako „coby Kluk“ je vlastně jedinou normálně mluvící postavou, a přestože je na jeviště po celou dobu, je akumulátorem dobré energie a dětskou postavu charakterizuje přesvědčivě, bez přehrávání. Coby členové rodiny mají herci působivě podivné a nadneseně tvarované bílé paruky a střízlivé černobílé šaty (kostýmy Lenka Odvárková). V dalších rolích využívají plošné i celotělové loutky, loutky gigantických rozměrů a nepříliš funkčně i masky. Nádherné a působivé jsou zejména objekty – třeba efektní medúzy plující v moři, nebo slon jako obří loutka zabírající celé jeviště.
Atmosféra inscenace je díky použitým prostředkům jedinečná, v Polárce neviděná, a to včetně hravé, ale i melancholické hudby Tomáše Davida, která výrazně rytmizuje pohybové jednání postav. Je sympatické, jak inscenace ukazuje hravý a nejednoduchý svět soužití dětí a dospělých. Poskytuje dost prostoru i pro porozumění rodičovským tématům (možná více než těm dětským), včetně tragikomických momentů soužití tří generací v jedné domácnosti. Vyznění inscenace je optimistické a hřejivé, ale cesta k tomu je pro diváka (obzvláště toho nejmenšího) nepochopitelně dlouhá.
Divadlo Polárka, Brno
Karolina Ondrová: Co by kdyby
Režie: Anna Davidová; scénář a dramaturgie: Karolina Ondrová; scéna a kostýmy: Lenka Odvárková; hudba: Tomáš David
Premiéra 17. 9. 2021.
Loutkář 1/2022, s. 38–39 .
10. 5. 2025
Naivní divadlo, Liberec
Akce Rosomák
15. 5. 2025
Divadlo Radost, Brno
Farma zvířat
18. 5. 2025
Divadlo Minor, Praha
Pes Tutulák
24. 5. 2025
Divadlo DRAK, Hradec Králové
Třetí místo
25. 4. 2025 – 26. 4. 2025
21. Pimprlení
16. 5. 2025 – 18. 5. 2025
12. celostátní přehlídka sokolských loutkových divadel
Jiří Procházka (1. 4. 1935)
Karel Hejcman (1. 4. 1935 – 10. 12. 2017)
Jana Soprová (1. 4. 1955)
Pavel Šrut (3. 4. 1940)
Dana Raunerová (5. 4. 1955)
Jaroslav Blecha (13. 4. 1955)
Vladimír Kubíček (17. 4. 1945)
Petra Štanclová (22. 4. 1960)
Jaroslava Žátková (24. 4. 1935)
Karel Brožek (28. 4. 1935 – 21. 10. 2014)
Rudolf Fuchs (29. 4. 1945)
Ludmila Zákravská (29. 4. 1950)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS