Autorku předchozí studie Hanu Volkmerovou není třeba na stránkách tohoto časopisu dlouze představovat, protože do něj příležitostně přispívá. Také pracuje jako divadelní lektorka v Divadle loutek Ostrava a je členkou neziskové organizace THeatr ludem. V souvislosti s přetiskem zkrácené verze její disertační práce jsme jí položili několik otázek týkajících se historie i budoucnosti jejího edukačního projektu.
Kdy váš projekt vznikl?
První zkušenosti se zážitkovými lekcemi s loutkou jsme společně s mým mužem, scénografem Tomášem Volkmerem začali sbírat v roce 2002. Tehdy nás oslovily dramaturgyně a ředitelka Divadla loutek Ostrava, abychom vedli vzdělávací dílny v rámci divadelní přehlídky Divadelní pouť bez bariér. V průběhu jednoho roku jsme pravidelně jednou za čtrnáct dnů vedli v lektorském tandemu lekce s loutkou na základní škole s rehabilitačním programem v Ostravě–Zábřehu pro skupinu deseti dětí s mentálním a fyzickým postižením a kombinovanými vadami. První lekce byly připravovány spontánně a intuitivně. Neměli jsme žádnou předešlou zkušenost s tvorbou pro děti s postižením a se speciálními potřebami. Ale okamžité projevy a reakce dětí v průběhu lekcí byly pro nás významnou a povzbuzující zpětnou vazbou. Důležité byly i reflexe pedagogů a dětské ústavní psycholožky Hany Stachové. Ta v roce 2003 tuto naši činnost pojmenovala jako terapie loutkou, jelikož pozorovala terapeutické účinky u dětí. Pedagogové často hovořili o pozitivním působení lekcí na děti, o těšení se dětí na lekce, o jejich projevech radosti při oznámení, že přijde Pan Barvička. Jelikož byl ze strany pedagogů a škol o lekce zájem, rozhodli jsme se s Tomášem Volkmerem v jejich realizaci pokračovat i po skončení divadelního projektu. Lekce terapie loutkou, později edukace loutkou, jsme začali od roku 2005 pravidelně realizovat pod hlavičkou občanského sdružení THeatr ludem ve školách v Ostravě a v blízkém okolí.
Máš informace, jak se podobným tématům věnují v zahraničí?
Zaujala mě například jedna z nejrozsáhlejších analýz této problematiky, což byl kvantitativní výzkum uskutečněný v roce 2008 v Londýně zaměřený na práci s loutkou ve výchovně vzdělávacím procesu, respektive ve výuce jednotlivých předmětů a předmětu dramatická výchova. Realizovali jej Jean Maloney a Shirley Simonová z Institute of Education v Londýně ve spolupráci s týmem odborníků v čele s Brigid Downingovou, Brendou Keoghovou a Startem Naylorem z Institute of Education Manchester Metropolitan University. Z výsledků výzkumu vyplynulo, mimo jiného, především to, že loutkami byla vytvořena příležitost prezentovat reálný problém, se kterým se žáci mohou setkat v každodenním životě. A prostřednictvím loutek se také žáci snadno vžili do prezentovaného problému. A déle udrželi pozornost a zájem o řešení daného problému.
Také výzkum, který byl realizován Amy Wallaceovou a Larisou Mishinou na Brooklyn College ve Spojených státech amerických v květnu v roce 2004 pod vedením profesora Manuela Martineze-Ponse, byl velice zajímavý. Šlo o kvalitativní výzkum pomocí metody škálování, který byl zaměřen na vztah mezi užitím loutky ve školních třídách a pozorností žáků a jejich aktivitou. Orientoval se na doložení efektivity loutkářství jakožto výukového nástroje, jenž významně podporuje pozornost žáků, její udržení během procesu výuky i jejich aktivní zapojení do dění.
Zajímavý projekt uskutečnila Univerzita v Limpompu v Jižní Africe. Prostřednictvím loutek, mluvících manekýnů v lidské velikosti a zvláštní loutky Nanoshi, seznamovali pedagogové děti ve věku od 3 do 9 let s nanotechnologiemi. Nanoshi děti uváděl do mikrosvěta a ukazoval jim, co se v něm děje například při čištění špinavé vody. Odborníci dospěli k přesvědčení o pozitivních dopadech využití loutek. Studie jasně ukázala, že loutky dokážou děti zaujmout a vzbudit jejich zájem o vědu.
Významným projektem v Maďarsku je mezinárodně uznávaný alternativní pedagogický program vytvořený Józsefem Zsolnaiym pro mateřské školy, který rozvíjí různé schopnosti dětí a utváří jejich hodnoty. Zsolnai zároveň včlenil použití loutky a podle jeho metodiky do rámcového vzdělávacího programu pro mateřské školy. Podle této jeho loutkové pedagogiky postupovali a postupují mnozí učitelé mateřských škol v Maďarsku. Mezi další počiny využití loutek ve výuce patří projekt maďarské režisérky Andrey Székely, která společně s loutkoherečkami Ágotou Matyi a Klaudií Orosz vymyslela a zpracovala pro mateřské školy tzv. Bednu pohádek, v níž jsou návody, texty her i hotové prstové loutky a materiál, ze kterého může dítě nebo vychovatel zhotovit další postavy, masky, scénu. V Maďarsku je totiž loutka, jak už jsem říkala, oficiálně uznaným výukovým nástrojem zařazeným do celoplošného vzdělávacího programu pro mateřské školy.
Na Islandu byl zase v roce 2016 vládou podpořen rozsáhlý projekt určený všem islandským školám zaměřený na zvyšování povědomí žáků základních škol o problematice sexuálního, emocionálního a fyzického násilí vůči dětem. Projekt měl všem školákům pátých tříd ukázat prostřednictvím příběhu hraného loutkami muppetového typu, co je to násilí a týrání a kde jsou jeho hranice. Loutkáři vždy sehráli určitý příběh, o němž se následně rozvinula diskuse. Loutkové postavy byly stylizovány zhruba ve věku posluchačů, takže ztotožnění dětských diváků s jednotlivými loutkovými hrdiny bylo mnohem snazší a přímočařejší než v případě, kdyby je představovali dospělí herci.
Takto bych mohla pokračovat dále. Zahraniční odborné výzkumy a projekty dokládají, že loutky a loutkové divadlo mají rozsáhlý edukační potenciál a je výhodné je využívat coby vzdělávací a výchovný nástroj především při formování dětí ve věku od 3 do 10 let. Ti, kteří jsou si tohoto potenciálu vědomi, zcela záměrně zapojují loutky a loutkové divadlo do výuky, ať už při seznamování posluchačů s novými tématy či aktuálně probíranou látkou, anebo jako vhodný prostředek k oživení pozornosti a motivace. Také je možné loutky využívat k podpoře aktivity žáků a jejich zájmu o nejrůznější činnosti, při seznamování s problematickými (tabuizovanými) tématy, k získávání nových dovedností, postojů a hodnot. V neposlední řadě se nabízí příležitost pracovat s loutkami a loutkovým divadlem v rámci výtvarné výchovy.
Jaká je budoucnost vašeho projektu?
Lekce jsou dodnes uskutečňovány pod hlavičkou občanského sdružení THeatr ludem v mnoha zařízeních a školách pro děti s různými hendikepy. Zároveň jsou lekce pravidelně realizovány na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava s dětmi z běžných mateřských škol a také s dětmi se sluchovým postižením a Neslyšícími, s dětmi s mentálním postižením. Stále se snažíme hledat nové náměty pro lekce, obohacovat je o nové materiály a předměty, se kterými se v lekcích hraje. V Divadle loutek jsme vytvořili seriál čtyř na sebe navazujících více propracovaných lekcí (Seznámení s Panem Barvičkou, Pan Barvička hledá kamarádku, Narozeniny a Pošta) a pedagogové tak mohou přijít na Dobrodružství Pana Barvičky čtyřikrát, vždy s měsíčním časovým rozestupem. A někteří pedagogové to dělají.
Loutkář 1/2022, s. 22–23.
Olga Mášová (2. 7. 1945)
Vladimír Čada (3. 7. 1940)
Lotka Švarcová (7. 7. 1920)
Jan Kostroun (7. 7. 1950)
Renata Wernerová (9. 7. 1955)
Světlana Bouzková (10. 7. 1940 – 14. 7. 2010)
Šimona Kratinová (13. 7. 1950)
Monika Vágnerová (16. 7. 1960)
Jindřich Kout (16. 7. 1945)
Zuzana Kvasnicová (19. 7. 1960)
Zuzana Linhartová (20. 7. 1950)
Ladislav Peřina (26. 7. 1950)
Ivan Rajmont (29. 7. 1945 – 7. 12. 2015)
Magdaléna Rychlíková (31. 7. 1945 – 9. 11. 2012)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS