Loutkové umění je důležitou součástí kultury, která nejvýrazněji odděluje lidskou bytost od všech ostatních živých tvorů. Vychází ze starověkých rituálů a představuje lidskou komunikaci s bohy jako znamení úcty a závislosti na jejich vůli. Rituály byly vždy vyjádřeny stylizovaným vizuálním vzhledem (například kostýmem nebo maskou), symbolickými pohyby a specifickými akustickými projevy. To jsou kořeny všech umění. Během tisíců let lidstvo nashromáždilo vzácné dědictví, obohacené z generace na generaci o nová umělecká díla, kterými přispěli mnozí vynikající umělci. Toto dědictví naplňuje naše životy pozitivní energií, konfrontuje nás se sebou samými a provokuje nás k tomu, abychom byli hrdými lidskými bytostmi.
Je proto nanejvýš důležité, aby každé dítě dostalo co nejdříve šanci být konfrontováno s mnoha tvářemi umění: vše, co ho obklopuje, patří do vizuální kultury; proto je pro vývoj dítěte tak důležité prostředí. Hudba děti uklidňuje nebo je povzbuzuje k pohybu, k tanci. Dětské hry s hračkami jsou jejich první interakcí s prostředím a brzy se stávají prostředníkem symbolického hraní rolí, úzce souvisejících s jejich zkušenostmi a znalostmi o světě, který je obklopuje. Tento svět je obrovský, takže děti používají loutky (jako nejmenší uměleckou formu) – nejvhodnější pro jejich velikost – k řešení svých problémů parabolickým způsobem. Když přizvou své rodiče nebo vrstevníky jako publikum, zrodí se divadlo.
Co je to vlastně divadlo? Jedná se o symbolickou formu komunikace a přenosu zpráv – proto to není tak stresující jako každodenní přímá interakce. Vychází z rituálů a je stylizováno na třech úrovních, tedy vizuálně, v pohybu a ve zvuku – to znamená prostřednictvím velmi expresivní a nonverbální komunikace. To je hlavní důvod, proč je dobré je používat i ve vzdělávacím procesu, protože neverbální jazyk je srozumitelný i velmi malým dětem.
Jaký je rozdíl mezi „hereckým“ a loutkovým divadlem? Hercova hra vyjadřuje osobní ego, zatímco hra s loutkou na druhé straně potřebuje přenos pozornosti/energie z loutkáře na loutku, což vede k nepřímé komunikaci a vyhýbá se přímému osobnímu stresujícímu kontaktu „z očí do očí“. Přenos osobnosti na objekt je něco zvláštního: víra v zázračnou transformaci může být přirovnána ke vztahu dítěte k jeho hračkám. V dětské fantazii má každý objekt svůj vlastní život a duši. Předměty a hračky přebírají funkci imaginativního světa, v němž dítě diktuje pravidla a hledá možná řešení svých problémů.
Loutkářství překvapivě integruje téměř všechny disciplíny důležité pro vývoj dítěte, jako jsou vnímání, porozumění, pohyb, koordinace, interakce s prostředím, řeč, vyprávění. Laikům je obvykle těžké vysvětlit skutečnost, že loutky zpravidla navazují mnohem lepší kontakt s dítětem než učitelé předškolního věku, nebo dokonce rodiče. Zdá se, že právě zmíněná tříúrovňová stylizace pomáhá dítěti cítit, přijímat a chápat symbolickou situaci. Prostřednictvím zjednodušené situace metaforicky použitých objektů je možné objevit bohatství parabolických her, provokujících dětskou představivost a kreativitu jako nejdůležitější faktory dalšího vývoje.
Vytvoření loutky je akt, který podporuje sebevědomí dítěte. Výzva začíná už s objevením pohybu nově vytvořené loutky. Ale nestačí s ní jen pohnout! Nejmenší děti objevují zázrak animace zcela spontánně: sledováním své loutky, například zaostřením očí na loutku, jako při každodenních hrách s hračkami. Výsledek je fascinující: vedle „živé“ loutky už není místo pro přebujelé dětské ego. Anebo naopak: plaché děti shromáždí více odvahy vyjádřit se prostřednictvím loutek a mohou je využít jako svého druhu ochranný štít.
Proto je důležité navázat verbální komunikací, která je dalším velkým cílem ve vývoji dítěte: jak používat slova, tvořit věty, vymýšlet dialogy – pro různé loutky v různých konfliktech, vytvářet parafráze známých příběhů nebo vymýšlet zcela nové situace. Zde vidíme skutečnou sílu loutek: vizuální vzhled podněcuje tvorbu odpovídajícího hlasu. Potřeba narativního vyjádření je tedy intenzivně podporována dalšími kreativními akcemi.
Loutka může zpívat, mluvit neznámými cizími jazyky, inovovat slova a výrazy pro nové události. Loutka je často zvědavá. Ráda klade otázky – a obvykle velmi provokativní. Je také připravena pomoci dítěti s úklidem věcí, konejšit ho, když se bojí jít k lékaři, nebo si vyčistit zuby. Loutka může mluvit dialektem nebo dětským slangem, takže ji děti mohou samy opravovat, aby mluvila správně.
Může se stát, že dítě není schopno porozumět všem slovům z vyprávění, ale pochopí význam prostřednictvím jiných prvků neverbálního jazyka loutky. Kromě toho je důležité, aby loutka používala jen málo, ale zato podstatných slov. A pokud věta není řečena správně, nezáleží na tom! Ten, kdo dělá chyby, je loutka, ne dítě. Stejně tak plaché dítě nebojuje o svou vlastní pozici, ale o pozici své loutky!
Loutka může také personifikovat myšlenky, matematická data, dny v týdnu nebo písmena abecedy; to vše a mnohem více může nabídnout v rukou vynalézavého pedagoga, který je schopen společně s dětmi vytvořit vlastní říši divů. Dítě je tak podporováno ve své imaginativní kreativitě, je aktivním dítětem v aktivním prostředí. Co je ale dobré také připomenout, je fakt, že použití loutek není určeno jen pro velmi malé děti, ale je pro všechny věkové kategorie – závisí jen na jejich schopnostech a motivaci učitele/pedagoga.
Loutka poskytuje oba důležité póly potřeb dítěte: jakýsi rituál – s každodenním opakováním na jedné straně (například ranní kruh) a překvapením při objevování nového na straně druhé. Prostřednictvím těchto aktivit učitel rozpozná všechny schopnosti a znalosti každého dítěte ve skupině či ve třídě, a to bez jakéhokoli stresu. Použití loutek může vést ke snadnější integraci dítěte do vzdělávacího systému. Loutky navíc vzbuzují představivost a kreativitu – jedná se o jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak rozvíjet a podporovat zvědavost dítěte. A když je naplněna uměním, tak ho děti lehce přijmou za přirozený způsob komunikace, což je pro ně v jejich dalším vývoji to nejlepší.
Převzato z publikace The Power of the Puppet (s. 11–17), jejíž editorkou byla Livija Kroflin a kterou vydaly UNIMA Education, Development and Therapy Commission, Charleville-Mézières a Croatian Centre of UNIMA, Záhřeb v roce 2012.
Loutkář 1/2022, s. 16–17.
10. 5. 2025
Naivní divadlo, Liberec
Akce Rosomák
15. 5. 2025
Divadlo Radost, Brno
Farma zvířat
18. 5. 2025
Divadlo Minor, Praha
Pes Tutulák
24. 5. 2025
Divadlo DRAK, Hradec Králové
Třetí místo
25. 4. 2025 – 26. 4. 2025
21. Pimprlení
16. 5. 2025 – 18. 5. 2025
12. celostátní přehlídka sokolských loutkových divadel
Jiří Procházka (1. 4. 1935)
Karel Hejcman (1. 4. 1935 – 10. 12. 2017)
Jana Soprová (1. 4. 1955)
Pavel Šrut (3. 4. 1940)
Dana Raunerová (5. 4. 1955)
Jaroslav Blecha (13. 4. 1955)
Vladimír Kubíček (17. 4. 1945)
Petra Štanclová (22. 4. 1960)
Jaroslava Žátková (24. 4. 1935)
Karel Brožek (28. 4. 1935 – 21. 10. 2014)
Rudolf Fuchs (29. 4. 1945)
Ludmila Zákravská (29. 4. 1950)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS