Loutkar.online

Online archiv

Špalková, Gabriela: Loutka vydrží všechno, Loutkář 1/2021, s. 58–63

Loutka vydrží všechno

Když Tomáš Dvořák přebíral v roce 2019 Uměleckou cenu města Plzně, všichni z Divadla Alfa přišli na ceremoniál s loutkami a docela prostě svému uměleckému šéfovi, který se chystal pomalu do penze, řekli: Tomáši, máme tě rádi. Teď už Tomáš Dvořák v penzi je. A krátce před naším rozhovorem dostal černé na bílém, že se stává držitelem Ceny Ministerstva kultury ČR za osobitý celoživotní přínos rozvoji loutkového divadla a jeho reprezentaci v zahraničí.

Rozhovor: Gabriela Špalková

Komentuje to prostě: Každé ocenění člověka potěší. Cen za režii má nespočet z domácích i zahraničních festivalů. Je autorem klíčových inscenací, které proslavily české loutkářství ve světě. V Plzni vznikli legendární Tři mušketýři, Jeminkote, Psohlavci! nebo James Blond. V Liberci pak například Alibaba a čtyřicet loupežníků, Bezhlavý rytíř nebo Labutí jezírko.

Tomáš Dvořák …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.