Loutkar.online

Online archiv

Goldovskij, Boris; Raitarovskaja, Natalia: Přehled dějin i současnosti ukrajinského loutkářství, Loutkář 1/2021, s. 44–46

Tradice ukrajinského loutkového divadla má své kořeny ve slovanské liturgii, která navazovala na pohanské rituály s různými maskami a figurami. Mezi 16. a 18. stoletím se stal velmi oblíbenou formou zábavy vertěp („jeskyně“) jako zinscenovaný příběh o narození Ježíše. Forma této inscenace a dramaturgické pořadí jednotlivých scén jsou téměř identické jako v polské szopce a běloruské betlejce. Hraje se v přenosné skříňce, která má podobu malého domku s křížem na střeše. Před zahájením inscenace se za okno umístí svíčka, která znázorňuje hvězdu. Po otevření se ve skříňce objeví dvě patra; v zadní straně jsou škvíry nebo rýhy, díky nimž je možné po jevišti pohybovat malými spodovými loutkami nebo maňásky. Loutky byly obvykle vyrobeny ze dřeva a jejich animační možnosti byly minimální.

V horním patře „domku“ se odehrával příběh o narození s anděly a třemi králi nesoucími dary. Následně se d…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.