Loutkar.online

Online archiv

Värk, Eike: Po stopách estonského loutkářství, Loutkář 1/2021, s. 40–41

O počátcích loutkářství v Estonsku víme jenom velmi málo. V některých zdrojích ze 17. století se zmiňuje přítomnost loutkových představení na tržištích a vystupování kočovných loutkářů z Evropy. V 19. století v Estonsku existovala mechanická divadla nabízející tradiční repertoár (Sedm divů světa, Třicet šest smutných příběhů ze života Pierota, Bitva u Magenty z roku 1859) a v ulicích se hrála komická představení s Petruškou.

První soubory

Moderní dějiny estonského loutkářství začínají až v 30. letech 20. století, kdy švec, cirkusový umělec a učitel tance August Liblik (1888–1937) založil první poloprofesionální soubor, který nastudoval tři inscenace s poměrně propracovanými malými loutkami.

K prvnímu kontaktu s profesionálním loutkovým divadlem došlo v létě 1935, kdy v Estonsku proběhlo turné českého loutkáře Josefa Skupy a jeho souboru. V následujících dvou letech vznikly dva soubory. …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.