Loutkar.online

Online archiv

Dolenská, Kateřina: Ani ti nejlepší loutkáři stále nemají stejný respekt jako činoherci, Loutkář 1/2021, s. 31–35

Další z pobaltských republik je Litva, o jejímž loutkovém divadle se toho u nás mnoho neví, protože vzájemné kontakty jsou dnes spíše sporadické. Historii i současnost litevského loutkářství pro Loutkář přibližují divadelní historik Rimantas Driežis, kritička a badatelka Kristina Steibltyté, teatrolog Vilmantas Juškėnas, předsedkyně Litevského centra UNIMA Aušra Juknevičiene a režisérka a scénografka Aušra Bakanaité.

Jaká je nejstarší historie litevského loutkářství?

Rimantas Driežis: První zmínka o loutkáři na litevském území pochází z 15. století, a dokonce známe i jeho jméno – byl to Vaškas z Vilniusu. Lidové loutkové divadlo tedy v Litvě nebylo neznámé, ale národní tradice se zde nevytvořila. Hlavním důvodem by mohlo být, že Litva, která byla pod nadvládou carského Ruska, neměla právo používat litevský jazyk ve veřejném prostoru. A když získala mezi válkami znovu svobodu, r…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.