Loutkar.online

Online archiv

Ivanova, Anna: Stručný vhled do běloruského loutkářství, Loutkář 1/2021, s. 28–29

První důkazy o kočovných loutkářích v Bělorusi se datují do 15. století. Ze 17. století máme zmínky o představeních, která odehráli Zacharij a Ossip Jakubovští ve Vitebsku. Později, v 18. a 19. století, kočovala po venkově řada různých evropských souborů, jež hrály různými typy loutek v mechanických i ručně voděných inscenacích.

Betlejka

Betlejka (což je slovo odvozené z názvu města Betlém) je typickou formou populárního divadla v Bělorusi, jež je doložena již od konce 16. století. Betlejka (někdy také žlob nebo jaselka) navazuje na evropské miráklové hry, které sem dovezli jezuité přes Polsko. Jedná se o vánoční hru, která je příbuzná polské szopce a ukrajinskému vertěpu. Inscenovala se v dřevěné skříňce či bedně ve tvaru kostela nebo dvoupatrového domu. V dolní části jeviště byly vyřezané otvory, skrz které byly voděny malé spodové loutky. Ty byly někdy pokryté králičí kůží, aby zame…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.