Loutkar.online

Online archiv

Malíková, Nina: Sergej Vladimirovič Obrazcov – vzývaný i zatracovaný, Loutkář 1/2021, s. 20–21

Sergej Obrazcov (1901–1992) patřil mezi nejvýraznější osobnosti loutkového divadla 20. století. Shodou okolností v sobě spojoval to, co k loutkovému divadlu neodmyslitelně patří – výtvarné umění a herectví. Navíc tu bylo ještě teoretické přemýšlení o oboru podložené vlastní divadelní praxí a pro jeho osobnost charakteristický smysl pro humor a nadhled, které se snoubily s jeho komediálním talentem.

Od mládí chtěl být malířem (studoval na moskevské Vyšší uměleckoprůmyslové škole) a shoda nejrůznějších náhod ho přivedla v polovině 20.let minulého století do Hudebního studia MCHATu, tedy do pobočky jednoho z nejvýznamnějších divadel své doby. K výtvarné a herecké práci tak Obrazcov přidal ještě pěveckou zkušenost, která mu pak byla při jeho sólových estrádních komediálních výstupech vítanou oporou. Jeho herecké a už i loutkářské úspěchy (nejprve jen mezi přáteli a později i v komorních po…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.