Loutkar.online

Online archiv

Goldovskij, Boris: Sergej Obrazcov - slavík a císař, Loutkář 1/2021, s. 18–19

Narodil se a zemřel ve stejné zemi – v Rusku. Život nicméně život prožil v jiné – v SSSR. Hodně cestoval, pobýval téměř ve všech zemích světa, jeho knihy byly vytištěny ve všech základních jazycích. Od angličtiny po čínštinu. Měl několik státních cen a přes deset různých vládních ocenění. Ale nejčastěji si bral jedno: polský Řád úsměvu.

Je to zvláštní, ale nikdo neznal toho samého Sergeje Obrazcova. Jako kdyby to bylo mnoho zcela odlišných, sobě si nepodobných osobností. Pro někoho byl Obrazcov přísným, někdy nelítostným šéfem divadla, pro někoho naopak hlavním moskevským milovníkem holubů, vynikajícím režisérem, pro jiného sovětskou mocí hýčkaný vrtošivý stařec, pro dalšího laskavý, oduševnělý génius, sběratel a optimista…

I já mám svého vlastního Obrazcova – už velice starého, dá se říct unaveného. Mezi filozofem a dítětem… Když procházel po dlouhé divadelní chodbě kol…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.