Loutkar.online

Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1980–1990 V, Loutkář 4/2020, s. 102–103

Televizní a filmové loutkové inscenace

Během 80. let počet produkcí loutkových inscenací v ČST silně poklesl a zároveň se rozdělil do dvou základních tendencí. První oblastí byla skupina inscenací vycházejících dramaturgicky i výtvarně z tradice dosažené během 60. a 70. let, přičemž tato tvorba zároveň byla svázána s osobnostmi, které se televizní loutce věnovaly v minulých desetiletích. A také při jejich výrobě byla angažována stabilní Loutkoherecká skupina ČST. Druhou tendencí byly pokusy o artistní projekty, přinášející do audiovizuálního zpracování inscenací experimentování s tehdy moderními prvky, které tvarovaly zejména soudobé divadelní loutkové jeviště.

Do první skupiny konzervativních inscenací patří například Nová dvojpohádka z lesa z roku 1981, která standardním výtvarným způsobem dotváří výchovný příběh lesních i domácích zvířátek. Studiově přináší konfrontaci lapid…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.