Loutkar.online

Online archiv

Wiśniewska, Marzenna: Diskrétní půvab „divadla atrakcí“, Loutkář 4/2020, s. 66–69

Letos uplyne patnáct let od chvíle, kdy Marek Zákostelecký, český tvůrce z generace debutující na konci 20. století, vytvořil první scénografii pro polské loutkové divadlo.

Polské publikum se s jeho bezbřehou imaginací setkávalo na mezinárodních loutkářských festivalech už od druhé poloviny 90. let. Například v roce 1994 slavila velký úspěch inscenace Spoonriverská antologie podle Edgara Mastersa (Dejvické divadlo, Praha), uvedená na festivalu v Bielsku-Białej. Vytvořila ji teprve tehdy se formující režisérsko-scénografická dvojice mladých umělců Jakub Krofta – Marek Zákostelecký, a právě oni dva spoluvytvářeli také inscenační styl královéhradeckého Divadla DRAK, které sbíralo ceny i na dalších polských festivalech.1 Od roku 2005 již můžeme mluvit o tom, že se Marek Zákostelecký v polském loutkářském prostředí zabydlel. Tehdy ho režisér Łukasz Kos pozval ke spolupráci na inscenaci Obchod s hračkami (S…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.