Loutkar.online

Online archiv

Malíková, Nina: Liberecký kabinet kuriozit, Loutkář 4/2020, s. 60–61

Poetická didaktika je už delší dobu charakteristická jak pro dramaturgii Naivního divadla, tak pro režisérku Michaelu Homolovou a Kabinet zázraků inspirovaný Komenského dílem Orbis pictus je kvintesencí tohoto směřování. Nečekejte ale žádné suché poučování – tento „vymalovaný svět“ podle Michaely Homolové, a především výtvarníka Jana (Hzy) Bažanta je tajemný, metaforický, uhrančivý. Je to poznání světa skrze divadlo.

Křísnutím dvou kamenů o sebe obřadník, ceremoniář, demiurg, průvodce, hudebník, Bůh-vypravěč Filip Homola usazený v horním patře temné skříně zažíhá jiskru a spouští mašinerii tajemství našeho světa. Čtveřice černě oděných asistentů, komentátorů, průvodců i kouzelníků v historizujících kostýmech připomínajících pánský oděv z období raného baroka (Diana Čičmanová, Bára Purmová, Adam Kubišta, Petr Štěpánek) otevírá před diváky tajemnou kunstkomoru a pohrává s…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.