Loutkar.online

Online archiv

Malíková, Nina: Tomáš Dvořák a jeho zásluha o ohlas české loutkářské tradice v zahraničí, Loutkář 4/2020, s. 53–55

Hledat stopy tvorby režiséra Tomáše Dvořáka v cizině není vůbec tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. I když jeho tvorbu dnes díky pohostinským vystoupením dvou divadel, která právě s jeho režiemi slavila úspěchy na dlouhé řadě zahraničních festivalů i reprezentačních setkání (mám na mysli především jeho „domácí“ plzeňské Divadlo Alfa a pak Naivní divadlo Liberec), znají diváci po celém světě, s Tomášovým jménem si je spojuje jen hrstka zasvěcených kritiků i divadelních odborníků. Není tak těžké uhádnout proč, ale pokusme se u fenoménu Tomáš Dvořák zastavit, přesněji řečeno začít zrozením Tomáše Dvořáka – režiséra.

Zrození režiséra

Počátky režiséra Tomáše Dvořáka úzce souvisejí s jeho hereckou prací. Rodinnou korouhev v práci s loutkou převzal po svém otci Janu Dvořákovi (ten na rozdíl od Tomáše byl a dodnes možná je ve světě známější nejen ve spojení s Di…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.