Loutkar.online

Online archiv

: Tradiční maňáskové produkce z Egypta (2018), Loutkář 4/2020, s. 46–47

Nachází se na seznamu ohrožených tradic, tedy nehmotného kulturního dědictví, které vyžaduje naléhavou ochranu.

Al-Aragoz je stará forma tradičního egyptského maňáskového divadla a je velmi populární zejména díky bezprostřední a zčásti improvizované komunikaci s publikem. Al-Aragoz odvozuje svůj název od hlavní postavy, jejíž výrazný hlas je vytvořen pomocí modifikátoru. Hraje se především o strastech a událostech každodenního života, opakujícím se tématem je boj proti korupci. Al-Aragoz byl hrán nejprve kočovnými skupinami, když se ale začal jejich počet snižovat, umělci a jejich pomocníci se trvale usadili na stálých místech, většinou v Káhiře. Životaschopnost této divadelní formy je dnes ohrožena měnícími se sociálními, politickými, právními a kulturními okolnostmi, jako jsou například zákony týkající se veřejných shromáždění, vzestup náboženského radikalismu, pokles zájmu ze strany mladš…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.