Loutkar.online

Online archiv

: Thajský tanec s maskami Khon (2018), Loutkář 4/2020, s. 42–43

Thajský tanec s maskami Khon (2018)

Khon je klasická, velice výpravná divadelní forma, která kombinuje hudební, pěveckou a taneční složku, masky a stínové loutky. Věnují se mu nejen profesionální umělci, ale je rozšířen také na amatérské bázi. Kromě výkonných umělců k sobě váže i rozvoj řemesel – výroba bohatě zdobených, ručně vyšívaných kostýmů je velice složitá a speciální vzdělání vyžaduje výroba masek, scénických objektů nebo stínových loutek. Khon byl od 15. století součástí dvorské kultury v hlavních městech Ayutthaya a později v Bangkoku, kde byli tanečníci trénováni na královském dvoře a ve šlechtických sídlech a vystupovali během královských obřadů. Khon v sobě proto dodnes nese rysy dvorních rituálů, bojového umění a stínohru.

Vypráví příběh lokalizované thajské verze eposu Rámajána, konkrétně epizody zachycující život Rámy, jeho cestu lesem, lásku k manželce Sítě…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.