Loutkar.online

Online archiv

: Japonské divadlo Nógaku (2008), Loutkář 4/2020, s. 40–41

Divadlo nógaku se rozvíjelo zejména ve 14. a 15. století, ale ve skutečnosti vzniklo už ve století osmém, kdy se z Číny dostalo do Japonska (tato původní forma se nazývá sangaku) a přizpůsobilo se japonské kultuře. Dnes je nógaku hlavní formou japonského divadla, která ovlivnila i loutkové divadlo a divadlo kabuki.

Divadlo nógaku je často založeno na příbězích z tradiční literatury. Jde o zvláštní divadelní formu, která propojuje tanec s hudbou, pracuje s výraznými kostýmy, maskami a rekvizitami a zahrnuje dvě subkategorie: nó (vážné příběhy) a kjógen (komické příběhy; tento žánr využívá masky pouze sporadicky), které se hrají ve stejném prostoru.

V divadle nó hrají velkou úlohu gesta, která vyjadřují například i emoce vystupujících postav. Hrdiny často bývají nadpřirozené bytosti, které vypráví příběh v lidské podobě. Maska je nedílnou součástí nó. Ve většině druhů divadel z Dálného výcho…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.