Loutkar.online

Online archiv

: Orální tradice gelede z Beninu, Nigérie a Toga (2008), Loutkář 4/2020, s. 36–37

Gelede je již více než sto let typické pro komunitu Jorubů, která žije na území dnešního Beninu, Nigérie a Toga. Tento obřad se koná jako pocta úloze, kterou ženy hrají v rozvoji jorubské společnosti. Jorubové věří, že ženy mají v sobě dvě síly. Pozitivní síla se nazývá ase a negativní, jež je spojena s neplodností, se jmenuje aje. Zatímco aje je zdraví velmi nebezpečná, ase dokáže uzdravovat. […] O původu masek koluje mnoho mýtů. Podle jednoho velká matka Yemoja nemohla mít děti. V průběhu věštby se dozvěděla, že musí tančit s kovovými náramky, aby mohla otěhotnět. Bohyně vše podle věštby vykonala a porodila dvě děti. První přišel na svět syn Efe a druhé dítě byla dívka Gelede, která se velmi podobala své matce. Bohužel obě Yemojiny děti nemohly mít vlastní potomky, a tak bylo třeba opět vykonat rituál. Nyní se již nejednalo pouze o tanec s kovovými náramky, ale bylo třeba tančit s dřevěným…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.