Loutkar.online

Online archiv

: Čínské stínové divadlo (2011), Loutkář 4/2020, s. 22–23

Čínské stínové loutkářství je více než dva tisíce let stará divadelní forma doložená v oblasti kolem Žluté řeky, hraná s kolorovanými siluetami postav vyrobenými z kůže (oslí, hovězí nebo ovčí) nebo z papíru a doprovázená hudbou a operním zpěvem. Vrcholu popularity a rozšíření dosáhla kolem roku 1300, kdy je prokázána existence velkého množství loutkářských skupin, které si bohaté rodiny najímaly pro soukromé hraní.

Postavy voděné loutkáři pomocí tří tyček vytvářejí na průsvitné, zezadu prosvícené textilii iluzi rozpohybovaných obrazů. Loutkáři mívali v repertoáru desítky tradičních her, nejčastěji na motivy starých legend a pohádek, které si v rodinách předávali ústně a až později se šířily v písemné podobě. Jde o poměrně náročnou disciplínu, protože loutkář musí zvládnout zpěv falsetem (zpěv je do jisté míry improvizovaný), vodění několika loutek najednou a musí ovládat i…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.