Loutkar.online

Online archiv

: Indonéské loutkové divadlo wayang (2008), Loutkář 4/2020, s. 18–19

Tato prastará forma vyprávění, proslulá propracovanými loutkami a složitým hudebním doprovodem gamelanu (orchestr bicích nástrojů – metalofonů, gongů, xylofonů a bubnů) a zpěvu, vznikla na indonéském ostrově Jáva. Po deset století wayang1 vzkvétal na královských dvorech na Jávě a na Bali i ve venkovských oblastech. Wayang se rozšířil na další ostrovy (Lombok, Madura, Sumatra a Borneo), kde se vyvinuly různé lokální styly a originální hudební doprovod. Loutkáři wayangu si pro své inscenace vypůjčují postavy z mýtů, starověkých indických eposů a uvádí na scénu i hrdiny z perských příběhů.

Loutky označované jako wayang se od sebe liší velikostí, tvarem a stylem, nicméně převažují dva hlavní typy: typ trojrozměrné dřevěné loutky (wayang klitik nebo wayang golek) a typ ploché kožené stínové loutky (wayang kulit). Loutky vodí mistr loutkář (dalang) sám. Rozsáhlý repertoár příběhů hraje zpaměti a m…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.