Loutkar.online

Online archiv

: Japonské loutkové divadlo nindžó džóruri bunraku (2008), Loutkář 4/2020, s. 16–17

Loutkové divadlo bunraku, které se stejně jako divadlo nó a kabuki řadí k nejvýznamnějším japonským scénickým uměním, je syntézou zpívaného příběhu, instrumentálního doprovodu a animace loutek. Tato divadelní forma se objevila během raného období Edo (asi 1600), kdy bylo loutkářství spojeno s džóruri, populárním žánrem vyprávění z 15. století. Témata zápletek spojená s touto formou loutkového divadla pocházejí ze dvou hlavních zdrojů: historických her (džidaimono) a tehdy současných dramat zkoumajících konflikt mezi „záležitostmi srdce“ a společenskými povinnostmi (sewamono).

Nindžó džóruri se vyvíjelo do poloviny 18. století, kdy se kodifikoval jeho charakteristický inscenační styl: na scéně jsou tři divákům viditelní loutkáři manipulující s přibližně metr velkými loutkami-manekýny, kteří musí velmi pečlivě koordinovat své pohyby, aby všechna gesta loutky vypadala realisticky. Nezbytná je př…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.