Loutkar.online

Online archiv

: Tradiční marionety rūkada nātya ze Srí Lanky (2018), Loutkář 4/2020, s. 14–15

Rūkada nātya je typ divadla, který se hraje marionetami pro vesnické publikum, aby mu poskytl lehkou zábavu i jisté morální ponaučení. Umění rūkada nātya se předává z generace na generaci především mezi členy rodu Gamwari (až do poloviny 20. století hráli pouze muži), žijícími na jihu ostrova kolem pobřežních měst Ambalangoda, Balapitiya a Mirissa; tito loutkáři jsou obecně považováni za potomky migrantů z jihozápadních pobřežních oblastí Indie (stát Kérala), kde je marionetářství dodnes rozšířeno.

Témata inscenací čerpají z lidových vyprávění, buddhistických příběhů, starověké literatury, historických příběhů, ale na scéně se objevují i drobné anekdoty ze současného života nebo nadagam, tedy zanikající forma lidové „opery“. Loutkáři si dřevěné loutky s pohyblivými klouby vyrábějí sami (jejich ženy zpravidla šijí kostýmy), stejně jako si sami ručně sepisují scénáře s dialogy a písn…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.