Loutkar.online

Online archiv

: Sicilské marionety – opera dei pupi (zapsáno 2008), Loutkář 4/2020, s. 12–13

Opera dei pupi (podrobně jsme o ní psali v čísle 2/2019, s. 14–15) vznikla na Sicílii počátkem 19. století a těšila se velké popularitě především mezi méně vzdělanými obyvateli ostrova. Loutky pro opera dei pupi se od jiných marionet odlišují jak repertoárem, tak svým mechanismem, způsobem manipulace, jevištní organizací a způsobem recitace.1 Sicilští loutkáři hrají marionetami příběhy inspirované především středověkou rytířskou literaturou, životy svatých i příběhy známých banditů, ale uvádějí i Shakespearovy hry. Dialogy her byly během představení z velké části improvizovány a náměty byly zpracovány převážně jako dlouhé cykly. Tato divadla často fungovala na rodinné bázi. Díky tomu, že byla představení hrána po několik po sobě jdoucích večerů, poskytovala pro místní komunity příležitost pro společenská setkání.

Hospodářské a sociální otřesy 50. let 20. století měly na tradici hran…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.