Loutkar.online

Online archiv

Krofta, Josef: Loutkářství, součást vývoje moderního divadla, Loutkář 2/2020, s. 96–98

Loutkové divadlo, nejen v Evropě, mělo v jedné fázi vývoje smůlu. Značný rozvoj a rozšíření prožilo v době, kdy na většině divadelních prken vládl realismus. A to ještě poněkud pokleslý. Šmíry, ochotnická hnutí, setrvačnost divadla. Jakýmsi ideálem byla jevištní replika životní reality. Odtud lze doložit stále zakořeněný stereotyp v představě, že loutkové divadlo je v podstatě zmenšené divadlo činoherní. Že loutky jsou co nejvěrnější nápodobou postav hraných živými herci. Nenechme se mýlit tím, že tento názor má dobovou podmíněnost. Přetrvává v těch loutkových divadlech, kde způsob užití loutky nesměřuje k opisu či metafoře jednání v situaci, ale k popisu, k věrnosti, nápodobě. Přetrvává v přístupu mnohých literátů a grafomanů k loutkové dramatice. Směřuje vytrvale k podobě měšťanské komedie s edukativním posláním. Důsledky uvažování o tom, že loutkové divadlo je zmenšením toho…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.