Loutkar.online

Online archiv

Švecová, Veronika: Loutky v rozhlase?, Loutkář 2/2020, s. 42–46

Když se mají spojit loutky a rozhlas, nelze vyzpovídat nikoho povolanějšího, než je Zuzana Vojtíšková. Dramaturgyně rozhlasových programových řad Hajaja nebo Nedělní pohádka a někdejší dramaturgyně kladenského Divadla Lampion má přehled o dění na obou polích. V rozhovoru prozradila, co mají loutky a rozhlas společného, jak těžké je napsat pohádku i jaká témata se aktuálně objevují v tvorbě pro děti.

Tématem našeho rozhovoru budou především loutky v rozhlase, což by se na první pohled mohlo zdát jako paradoxní spojení. Ale mnoho loutkových hrdinů, typicky Spejbla s Hurvínkem, vlastně známe zejména z CD, audiokazet, gramofonových desek, možná dokonce lépe než z návštěv divadla. Čím k nám neviditelní hrdinové promlouvají?

Moje odpověď bude možná znít trochu otřepaně, ale já ji pokládám za pravdivou. Při poslechu si každý může vytvářet realitu sám, i Hurvínka si každý ve své fantazii do…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.