Loutkar.online

Online archiv

Šaldová, Lenka: Od Kašpárka po Kukyho aneb Show bratří Formanů, Loutkář 2/2020, s. 40–41

Od Kašpárka po Kukyho aneb Show bratří Formanů

Pavel a Marie Jiráskovi začali v polovině 80. let budovat soukromou sbírku loutek zaměřenou především na rodinné a spolkové divadlo. V roce 1996 ji ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně poprvé výrazněji prezentovali na výstavě v Paláci šlechtičen. A od té doby vydali či spoluvydali několik pozoruhodných publikací, jež spojuje především zájem o loutku jako výtvarný artefakt, který je možný zkoumat i mimo divadelní kontext.

Text: Lenka Šaldová

Česká loutka (2008, Kant) tak má podtitul odborná obrazová publikace o výtvarném fenoménu české loutky, kniha Loutka a moderna (2011, Arbor vitae) podtitul vizualita českého loutkového rodinného divadla, spolkového divadla a uměleckých scén v první polovině 20. století jako osobitý odkaz avantgardních a modernistických snah českých výtvarných umělců. Jsou to krásné, exkluzivní, výpravné publikace opíraj…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.