Loutkar.online

Online archiv

Lešková-Dolenská, Kateřina: Loutka jako tajemství, Loutkář 2/2020, s. 37–39

Rozhovor s Pavlem Jiráskem, který jsme vedli před osmi lety (Loutkář 2/2012, s. 81–82), se týkal především sbírky loutek, kterou manželé Jiráskovi opečovávají. Dnes oba platí nejen za významné sběratele a vystavovatele, ale i za mimořádně pracovité autory výpravných knih – v rozhovoru jsme se tehdy dotkli publikací Česká loutka (2008) a Loutka a moderna (2011). V loňském roce ovšem knižní trh obohatili o další publikaci, a to Umění loutky, která nedávno uspěla i v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2019.

Čím vás české loutky tak fascinují?

Rád bych doplnil, že ono stále opakované sběratelství a vystavování je jen jednou z našich tváří, a to ještě praktického rázu. Moje žena nejenže určité aspekty loutky využívá dlouhodobě ve své autorské tvorbě, ale je také vedoucí Ateliéru scénografie DIFA JAMU, tedy scénografickou praktičkou i teoretičkou. Já jsem také pedagogem DIFA JAMU, …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.