Loutkar.online

Online archiv

Lešková-Dolenská, Kateřina: Loutky a neanimovaný film, Loutkář 2/2020, s. 25–27

Už to v tomto tématu lehce zaznělo: loutky jsou ve filmu jako doma. A to zdaleka nemusí jít jen o animovaný film, protože se občas rády konfrontují přímo s herci, nebo si tvůrci pohrávají s tím, čemu v divadle říkáme „loutkovost“ a „loutkovitost“. Konkrétní příklady nabízí následující rozhovor s expertkou na danou problematiku – filmovou publicistkou a teoretičkou Kamilou Boháčkovou.

Loutky nebo masky případně figuríny se často objevují i ve filmech, které nejsou primárně označovány jako „animované“. Proč je podle vás tvůrci využívají, k čemu jim mohou svou jinakostí posloužit?

Zastavila bych se na chvíli u toho pojmu animace. Na první pohled to možná bude působit jako zbytečná odbočka, ale s otázkou to zásadně souvisí. To, co se v teatrologii označuje za animaci, tedy vedení čili oživení loutky loutkohercem během divadelního představení, není totéž, co se animací označuje ve filmu. Ve …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.