Loutkar.online

Online archiv

Tilšar, Martin: Loutkaření způsobuje pomalou a bolestivou smrt, Loutkář 2/2020, s. 24

Když už je toto vydání Loutkáře mimo jiné věnováno popkultuře, nazvěme Ladislava Kardu „Sandmannem“. Sandmann je bájná bytost ze starogermánských mýtů, která přináší lidem nejen spánek, ale především sny. Dodnes se objevuje v populárních písních, kouzlí v pohádkách H. CH. Andersena, rezonuje ve filmech; německý loutkář Gerhard Behrendt jej dokonce v roce 1959 vytvořil jako loutku.

Ale neodbočili jsme?

Ani v nejmenším! Láďa Karda, absolvent KALD DAMU (2018), herec, režisér a muzikant, je totiž také takový Sandmann, neboť také on přináší lidem čas, kdy mohou snít, nebo aktivně vstupovat do hravého světa snové fantazie. Jeho režie diváky bez skrupulí prohání třeba po židovském hřbitově, terezínské nemocnici či lodi bratří Formanů.

No, a kromě toho je z Písku…

Jeho hereckou doménou je improvizace. Pravidelně se účastní festivalů v Německu, Rakousku, Slovinsku, ale improvizoval třeba už i v …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.