Loutkar.online

Online archiv

Malíček, Juraj: Bábky v populárnej kultúre, Loutkář 2/2020, s. 9–11

Nič nie je väčšmi popkultúra ako tradičné bábkové divadlo. A nie, nejde o úvodnú tézu, a o hypotézu už vôbec nie, ale skôr o zle umiestnenú pointu a zároveň leitmotív, ktorý je však v tomto štádiu uvažovania predovšetkým východiskovým pocitom. Nič viac, nič menej, len výraz skúsenostného poznania, avšak výraz natoľko intenzívny a definujúci, že jeho potenciálnu legitimitu sa nám jednoducho žiada preveriť. Nie dokázať, len ho natoľko podoprieť racionálnymi argumentmi, že môže zostať v platnosti tak, ako je.

Najprv by bolo asi vhodné rezignovať na rigidnú pojmovú presnosť. Nie preto, že by sme pojmom nedôverovali, ale preto, že ich skutočným významovým jadrom na platforme spoločenskovedných a humanitných disciplín je ich prirodzená metaforickosť, a to posledné, čo potrebujeme, je eristické chytanie sa za slovíčka. Lebo ak by sme sa za ne chytať začali, sotva by tradičné bábkové divadlo mohlo zostať tým, …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.